Художнє різьблення

Художнє різьблення

Що таке художнє різьблення?

Художнє різьблення, або різьбярство, - це мистецтво декоративної обробки матеріалів, таких як дерево, камінь, кістка чи інші, що полягає у відтворенні зображення за рахунок зняття з поверхні певного шару спеціальними інструментами. Майстер, що займається різьбленням, - це різьбяр.

Для техніки різьблення можна використовувати будь-який достатньо міцний та твердий матеріал, який піддається обробці. Різьблені вироби використовують для прикрашання будинків чи подвір'я, і таким чином можна створювати справжні шедеври мистецтва.

Види різьблення

В залежності від матеріалу, який використовують для різьблення, виділяють такі найпопулярніші види:

  • Різьба по дереву виконується на фанері, дошках, колодах чи виробах з деревини. За допомогою різьблення по дереву можна виготовляти картини, скульптури, меблі, скриньки, посуд, іграшки, а також різьблені елементи для прикрашання будинків та подвір'я.
  • Різьба по каменю виконується облицювальних та ювелірних видах каміння: онікс, агат, гірський кришталь, аметист, яшма, нефрит, родоніт, малахіт, лазурит, смарагд, бірюза, бурштин, корал, обсидіан, мармур та інші. Мистецтво різьблення по каменю дозволяє створювати ювелірні прикраси, картини, скульптури, пам'ятники, каміни, декор меблів та внутрішніх інтер'єрів, фасадів будинків та мостів.
  • Різьблення по кістці краще виконувати на слоновій, мамонтовій або моржовій, але це дорогий та вже майже недоступний матеріал. Тому застосовують кістки та роги інших тварин: корів, коней, оленей, лосей. Різьба по кістці дозволяє виготовляти різноманітні статуетки та фіґурки, брошки та кулони, скриньки та шкатулки, підноси, рамки для картин.
  • Різьба по яєчній шкаралупі можлива на курячих, гусячих, качиних, страусиних і навіть перепелиних яйцях. З них виготовляють ажурні вироби з різноманітними візерунками та зображеннями, які можуть слугувати в якості декору інтер'єру, міні-абажурами для лампочки або свічки, амулетами, оберегами, сувенірами, подарунками.
  • Карвінг з овочів та фруктів доступний для гарбуза, моркви, яблука, апельсинів, кавунів, динь, а також сиру, шоколаду та льду. Він використовується для прикрашання страв під час банкетів та свят.

За стилем зображення та технікою виконання розрізняють такі види різьблення:

  • плоске та скульптурне;
  • глухе та прорізне;
  • геометричне, контурне, рельєфне, ажурне.

Що треба для різьблення?

В залежності від вибраного виду різьблення вам знадобиться відповідний матеріал, а також інструменти та ескізи для різьблення. Початківцям для першого освоєння відповідної техніки можна придбати готовий набір для різьбярства, в якому вже буде міститися все необхідне.