Зміст
- Що таке різьблення по дереву?
- Види різьби по дереву
- Що можна вирізати з дерева?
- Що треба для різьблення по дереву?
- Як навчитись вирізати з дерева?
- Різьба по дереву для дітей
Що таке різьблення по дереву?
Різьблення по дереву, або різьба по дереву, - це художнє вирізання зображень або візерунків, які виконуються на дерев'яних виробах. З дерева можна вирізати плоскі чи об'ємні елементи, які додають виробу незвичайної форми та рельєфу. Декоративна різьба застосовується для прикрашання інтер'єру, меблів, предметів побуту, іграшок, музичних інструментів чи інших предметів з дерева або фанери.
Види різьби по дереву
За стилем роботи різьблення по дереву поділяють на такі різновиди:
- Глуха різьба по дереву, або плоска, - це нанесення візерунку чи зображення на плоску поверхню, в свою чергу поділяється на такі види:
- Плоско-виїмчаста різьба по дереву виконується найпростішими інструментами - ножем, стамескою, сокирою. Візерунок виконується у вигляді заглиблень відносно основного плоского фону. В залежності від типу елементів, які використовуються в зображеннях, прийнято виділяти такі види різьблення по дереву:
- Геометрична різьба по дереву є найпростішою та виконується за допомогою лише одного інструменту - ніж-косяк. Основними елементами такого різьблення по дереву є прості геометричні фіґури: трикутники, ромби, квадрати, багатогранники, які утворюються поєднанням різнонаправлених ліній.
- Скобчаста різьба по дереву є доповненням до геометричної, яке дозволяє використовувати округлі лінії та форми: еліпси, кола, хвилі. Цей вид різьби виконується напівкруглими стамесками.
- Контурна різьба по дереву використовується для виділення контуру зображення за допомогою тонкої поглибленої двосторонньої виїмки. Таким чином виходить природний малюнок, при цьому частіше зображують листя, квіти, плоди, дерева, тварин та птахів.
- Плоско-рельєфна різьба по дереву характеризується тим, що різьблені елементи піднімаються над фоном, а не врізані в них. Це створює ефект об'єму та рельєфності зображення.
- Плоско-виїмчаста різьба по дереву виконується найпростішими інструментами - ножем, стамескою, сокирою. Візерунок виконується у вигляді заглиблень відносно основного плоского фону. В залежності від типу елементів, які використовуються в зображеннях, прийнято виділяти такі види різьблення по дереву:
- Ажурна різьба по дереву має наскрізні отвори, при вирізанні повністю видаляють ділянки фону. Свою назву отримала за візуальну легкість та схожість з мереживом. В залежності від подальшого оформлення основи може бути одним з двох видів:
- Наскрізна різьба по дереву використовується як є, у вигляді різьбленого виробу. В залежності від використовуваного інструменту поділяється на такі види:
- Прорізна різьба виконується стамесками та різцями.
- Ажурне випилювання виконується лобзиком або пилкою.
- Накладна різьба по дереву потребує ще прибивання або приклеювання різьблених елементів на окрему дощечку чи виріб, який слугуватиме основою для фону.
- Наскрізна різьба по дереву використовується як є, у вигляді різьбленого виробу. В залежності від використовуваного інструменту поділяється на такі види:
- Скульптурна різьба по дереву - це зображення об'ємних фіґур: людей, тварин, птахів, архітектурних об'єктів, кораблів тощо. Це можуть бути мініатюри або великі скульптури. 3д різьба по дереву є більш складним та трудомістким видом різьблення порівняно з іншими через необхідність відтворювати об'ємну фіґуру з потрібними пропорціями з усіх сторін.
- Різьба по дереву бензопилою характеризується використанням особливого інструменту та крупномасштабністю виробів. Таке вирізання з дерева передбачає використання великих дерев'яних блоків, часто це суцільні стовбури дерев. За допомогою бензопили майстри вирізають справжні шедеври з досить точними маленькими деталями, але ця робота дуже складна і через велику вагу самого інструменту, і через необхідність мати відмінний окомір для дотримання точних розмірів та тверду руку для виконання рівних розрізів протягом відносно довгого часу - це може займати години.
- Архітектурна різьба по дереву виділяється в окремий вид, так як працює з великими будівлями, використовується для їх прикрашання ззовні та всередині. Інші назви: домова, будинкова, або корабельна. Цей вид великомасштабного різьблення з дерева може включати всі інші в одному архітектурному об'єкті, і частіше використовуються крупні високі візерунки та орнаменти з квітів, рослин. Для архітектурної різьби по дереву використовують сокиру, пилку і долото.
Класифікація не є жорстким поділом, і в одному виробі майстри можуть поєднувати різні види різьблення по дереву. Крім того, у різних народів та в різних місцевостях є свої власні традиції вирізання по дереву, які привносять додаткові характерні особливості в художнє різьблення.
Що можна вирізати з дерева?
Різьба по дереву має широке застосування у виготовленні різноманітних виробів та декоруванні існуючих. Вирізані з дерева картини, скульптури, меблі, посуд, а також різьблені елементи для прикрашання будинків та подвір'я привносять природну затишну нотку в будь-яку обстановку. За допомогою різьблення по дереву можна створити такі вироби:
- інтер'єрний декор, 3д картини з дерева;
- різьблені вироби для подвір'я: скульптури з дерева, альтанки, лавки та інші садові меблі, огорожі, колодязі;
- меблі з різьбою по дереву: ліжка, столи, стільці, шафи, тумби, полиці;
- настінні годинники;
- шкатулки, скриньки, органайзери;
- підсвічники;
- посуд з різьбленням по дереву: тарілки, підставки, обробні дошки, качалки для тіста;
- прикраси;
- настільні ігри: нарди, шахи;
- дитячі іграшки;
- музичні інструменти;
- вивіски;
- різьблені елементи з дерева для фасаду, вікон, дверей, даху, сходів, містків;
- церковна різьба по дереву: ікони, хрести, іконостаси, молельні.
Вироби з декоративної різьби по дереву можна використовувати в побуті, для свят, навчання, у якості подарунків та сувенірів.
Що треба для різьблення по дереву?
Для художньої обробки деревини та різьби по дереву вам знадобляться такі інструменти та матеріали:
- Заготовки для різьби по дереву: можна використовувати дошки, колоди чи вироби з деревини, яка краще підходить різьблення. Це може бути липа, береза, дуб, горіх, вільха, бук, груша, вишня, ясен, тополя, евкаліпт або інша однорідна за структурою волокон деревина. Для складних візерунків та початківцям краще використовувати м'яке дерево, але для великих скульптур підходять і тверді породи.
- Інструменти для різьблення по дереву залежно від вибраного виду різьби: набір різців, стамесок, ножів, долота, напильники, свердла, плоскогубці, кусачки, молотки, пилки, дрелі, рашпілі, шліфувальна машинка, а то й станок для вирізання з фанери чи дерева. Часто майстри виготовляють потрібні інструменти самостійно.
- Робоче місце: станок, верстат для різьби по дереву або стіл для ручної роботи та зберігання інструментів. Має бути добре освітлене.
- Схеми різьблення та ескізи малюнків для різьби по дереву: геометричні орнаменти, трафарети квітів, шаблони тварин, креслення для вирізання ажурних візерунків з фанери тощо.
Набір для різьби по дереву містить все необхідне для найбільш популярних видів різьблення або початківців. Можна купити і готовий набір для вирізання по дереву з заготовками та ескізами.
Як навчитись вирізати з дерева?
Теорію різьби з дерева можна отримати з книг, але ніщо не замінить багатьох годин практики. Тож просто придбайте все необхідне і пробуйте! А для полегшення навчання різьбі по дереву скористайтеся цими корисними порадами для початківців:
- Використовуйте готові ескізи та креслення для різьби по дереву, і наносьте малюнки прямо на заготовку.
- Для перших проб різьби по дереву вибирайте простіші ескізи: геометричні орнаменти або випилювання лобзиком. А краще почніть зі звичайних прямих та хвилястих ліній.
- Великі елементи різьблення виготовляти простіше, тож починайте з крупних візерунків, а потім по мірі набування майстерності художньої різьби з дерева дійдете і до мініатюр.
- Не варто зразу намагатися різати точно по схемі: вирізайте спочатку грубо зайвий матеріал, а потім наводьте точність дрібних деталей.
- Тренуватися краще на м'якій деревині або навіть на сирій картоплині.
- Сміливо використовуйте дитячі набори для різьблення по дереву, навіть якщо ви доросла серйозна людина. Це дасть вам можливість отримати базові навички та загальне розуміння процесу без довгих попередніх кроків.
- Якщо є можливість вживу побачити роботу майстра - обов'язково цим скористайтесь. Або хоча б подивіться відео. А ще кращий варіант - взяти інструктора, який направлятиме вас.
І головне - майте терпіння, з наскоку нічого не вийде. Різьблення по дереву вимагає зусиль та часу, щоб набити руку на базових елементах, відчути інструмент та навчитися з ним працювати. Зате потім ви зможете творити реальні шедеври.
Різьба по дереву для дітей
Художнім різьбленням по дереву можуть займатися діти з 10-12 років під наглядом дорослого. Вони можуть виготовляти шкатулки, іграшки, сувеніри, картини та скульптури з дерева.
Різьба по дереву розвиває креативність, фантазію, посидючість та дрібну моторику, виховує естетичний смак, розширює кругозір. Цікавість дітей до різьбярства може перерости в майстерність, а власноруч виготовлені різьблені вироби з дерева прикрасять інтер'єр дитячої кімнати.