Технічна творчість

Зміст

  1. Що таке технічна творчість?
  2. Напрями технічної творчості
  3. Використання конструкторів та їх види

Технічна творчість

Що таке технічна творчість?

Технічна творчість - це створення різноманітних технічних об'єктів: моделей, механізмів, пристроїв тощо. Від майстрування відрізняється тим, що результатами технічної творчості є відокремлені відносно складні вироби, які несуть якусь функцію, часто з елементами новизни, а також вони не обов'язково мають бути створені ручним способом. Технічна творчість з суттєвою частиною нового - це винахідництво (повністю оригінальний спосіб вирішення задачі) або раціоналізація (покращення існуючого рішення).

Складовими технічної творчості є проєктування (розробка нового об'єкту у вигляді ідей та креслень), дизайн (задання об'єкту естетичного зовнішнього вигляду) та конструювання (відтворення заданої конструкції у матеріальному вигляді).

Поєднання технічної творчості та майстрування, тобто виготовлення ручним способом, - це технічні саморобки. Власне, коли ми говоримо про технічну творчість як про хобі, частіше це і є саморобки в області техніки, адже використання складних інструментів та станків - то вже професійна діяльність. Цікаві технічні саморобки можуть нести практичну користь для дому чи дачі, покращувати інтер'єр, бути дитячими іграшками, навчальними посібниками або ж об'єктами колекціонування.

Напрями технічної творчості

Зараз найпопулярнішими напрямками технічної творчості як хобі є такі:

  • Моделізм - масштабне моделювання, конструювання та випробування моделей повітряного, сухопутного та водного транспорту, архітектурних споруд та інших об'єктів.
  • Електро саморобки - виготовлення в домашніх умовах або дитячих гуртках цікавих та корисних, але простих пристроїв, які використовують силу електрики.
  • Саморобні машини - конструювання в домашніх умовах саморобних автомобілей, квадроциклів, тракторів та інших видів транспорту.
  • Радіоаматорство - конструювання аматорської радіоелектронної апаратури малої потужності та проведення радіозв'язків з метою спілкування з іншими аматорськими радіостанціями.
  • Робототехніка - проєктування, програмування, конструювання та використання роботів: автоматизованих технічних об'єктів і систем, які виконують наперед задані дії.

Використання конструкторів та їх види

В багатьох напрямах технічної творчості в нагоді стануть конструктори різних видів. І не треба думати, що конструювання з конструктора - це лише дитячі ігри. По суті, набори різних уніфікованих деталей та елементів допомагають зосередитися на творчій частині створення технічного об'єкту, особливо якщо ми говоримо ще про етап моделювання та проєктування. Часто набагато цікавіше та корисніше зконструювати модель виробу в реальному тривимірному просторі, ніж уявляти її собі в голові або малювати на плоскому екрані. А той факт, що складений з конструктора виріб можна завжди розібрати назад, і знову складати щось інше з тих же деталей, дозволяє експериментувати та пробувати різні варіанти без будь-яких обмежень та зайвих фінансових витрат.

Отже, які є конструктори:

  • Конструктори для дорослих виконують практичну або розважальну функцію, але відрізняються підвищеним рівнем складності. Їх використовують для різноманітних технічних саморобок, або ж для створення моделей в рамках колекціонування, моделізму чи тимчасових конструкцій для подальшої розробки. Стандартизовані набори деталей суттєво економлять час, який не доведеться витрачати на одноманітні рутинні операції, та й забезпечують якість. Особливо це важливо для електронних саморобок чи інших складних систем, де виготовлення окремих компонент потребує спеціальної підготовки та професійних інструментів. А ще, конструктор для дорослих - це чудове тренування для мозку та позбавлення від стресу.
  • Конструктори для дітей виконують в першу чергу навчальну та ігрову функції. Класичні види дитячих конструкторів - це набори яскравих різнокольорових кубиків, блоків, пірамідок, панелей та іншої форми деталей та кріпильних елементів, з яких можна складати будь-що та в будь-якій послідовності. Інші цікаві види конструкторів для дітей: гнучкі різноманітні трубочки, з яких можна збирати фантастичних монстриків; великі підлогові з крупними блоками, з яких можна складати конструкції на весь свій зріст; м'які килимки-пазли, на яких можна і лежати.

За матеріалом виділяють такі види конструкторів:

  • дерев'яні;
  • металеві;
  • керамічні;
  • картонні;
  • пластикові;
  • м'які;
  • комбіновані.

Серед усіх різновидів конструкторів варто виділити таку окрему категорію як конструктори 3d пазли - це набори для збирання одного або декількох конкретних об'єктів, тобто нічого проєктувати вже не знадобиться. Частіше це складні конструкції моделей транспорту, техніки, об'єктів архітектури чи тварин, і основний інтерес у такому випадку - це розібратися в готовій схемі та відтворити її в реальній конструкції. І це не просто механічне виконання дій по інструкції, а швидше головоломки. В процесі такого заняття і дорослий, і дитина може дізнаватися багато цікавого та отримати реальне задоволення.