Вишивання хрестиком

Зміст

  1. Що таке вишивка хрестиком?
  2. Що можна вишити хрестиком?
  3. Що потрібно для вишивання хрестиком?
  4. Як зробити схему для вишивки хрестиком?
  5. Техніки вишивання хрестиком
  6. Як правильно вишивати хрестиком?
  7. Як навчитись вишивати хрестиком?
  8. Вишивання хрестиком для дітей

Вишивання хрестиком

Що таке вишивка хрестиком?

Вишивання хрестиком, або вишивка хрестиком, - це спосіб вишивання нитками по тканині X-подібними лічильними швами. Кожен хрестик складається з двох діагонально розташованих стібків, один поверх іншого, і загалом виходить як растрова картина, що складається з багатьох пікселів-хрестиків. Можна вишивати великі суцільні ділянки для формування зображення, або ж зробити візерунки з окремими хрестиками.

Про вишивку хрестиком по клітинках можна впевнено сказати, що це є одним з найпопулярніших видів рукоділля. Завдяки своїй універсальності, різноманітності, простоті засвоєння, доступності матеріалів та широкому застосуванню готових виробів, вишивка хрестом приваблює і дорослих, і дітей, і жінок, і чоловіків. Шити хрестиком легко, але це вимагає терпіння та акуратності. Вишивання хрестиком - це також чудове розмірене заняття для заспокоєння, зняття стресу, розслаблення.

Що можна вишити хрестиком?

Можна вишивати хрестом як класичні рушники чи сорочки, так і неймовірну кількість інших речей, практично будь-які текстильні і не тільки вироби. От що можна вишивати хрестиком, як традиційне, так і оригінальне:

  • вишивка хрестиком на одязі: жіночі, чоловічі та дитячі вишиті сорочки та футболки, жіночі блузки та плаття, вишиванки для хлопчиків та дівчаток, джинси, фартухи
  • аксесуари: вишиті хрестиком браслети, годинники, сумки, гаманці, чохли для телефону, оправи в окулярах
  • домашній текстиль: вишивання хрестиком рушників, скатертини, доріжки, вишиті серветки, вишивання подушок хрестиком, дитячих чи диванних, постільної білизни, чохлів на меблі
  • вишивання хрестиком картини: великі чи маленькі, на кухню чи у вітальню, одинарні чи модульні, вишиті картини відомих художників, ікони

Яскравими вишитими картинами чи іншими виробами можна прикрасити свій дім (кухню, вітальню, спальню) чи офіс, створити затишний інтер'єр кафе чи ресторану.

Особливим видом є мікровишивка, яка відрізняється від звичайного хрестика мініатюрними розмірами, і застосовується в основному для виготовлення прикрас.

Зображення, сюжети та візерунки для вишивання хрестиком також є надзвичайно різноманітними, можна підібрати схему вишивки на будь-який смак:

  • орнаменти для вишивки хрестиком: геометричні візерунки по клітинках, бордюри
  • букви та цифри: вишивка хрестиком українського чи англійського алфавіту різними шрифтами, можна вишити своє чи дитяче ім'я або пам'ятну дату
  • вишиті хрестиком квіти та дерева: маки, лілії, волошки, ромашки, троянди, іриси, соняшники, чорнобривці, лаванда, гортензія, піони, бузок, шипшина, калина, ялинка
  • вишивка тварин, птахів та комах хрестиком: коти, тигри, вовки, коні, лелеки, гуси, сови, метелики
  • вишивка хрестиком пейзажів, природи, пори року (зима зі сніжинками чи літо з польовими квітами)
  • дитячі тематики
  • патріотична вишивка хрестиком: карта України, герб та прапор, тризуб, та інша українська символіка

Що потрібно для вишивання хрестиком?

Вам знадобляться деякі інструменти та матеріали, щоб вишивати хрестиком.

Тканина для вишивання хрестиком має бути рівномірного плетіння, щоб була однакова кількість і товщина ниток горизонтально і вертикально: домоткане чи фабричне полотно, льон, мішковина, атлас, шифон. Але найчастіше використовують спеціальний сітчастий тип тканини, яка називається "канва". Це найзручніша тканина для вишивки хрестиком, бо вона вже розділена на маленькі клітинки, по яких і потрібно вишивати. Накладну канву також можна використати для вишивання на більш складних видах тканин, таких як джинс, габардин, шовк чи оксамит.

Розрахунок потрібної кількості канви для вишивання за розмірами схеми, каунтом канви, кількістю ниток та припуском, допоможе онлайн калькулятор канви.

Схеми для вишивання хрестиком: це зразки чи шаблони зображення у вигляді сітки квадратів з позначеннями кольорів та детальною інструкцією щодо послідовності роботи. Маркування, як правило, стандартне, хоча деякі виробники можуть використовувати власні позначення. Кольоровим квадратиком позначають хрестик відповідного кольору, або ж замість кольору можуть використовувати цифру чи умовний символ з подальшим вказанням коду відтінку в ключі до схеми. Стрілками позначають послідовність вишивання. Схеми вишивки хрестиком можуть бути маленькі та великі, кольорові та чорно-білі силуети, монохром (одним кольором, наприклад, чорними нитками), прості легкі малюнки по клітинках або складні ескізи картин. Готові цікаві схеми вишивки хрестиком, в тому числі авторські, можна знайти безкоштовні онлайн, або ж купити паперові. Електронні схеми вишивки хрестиком можна отримати у форматі XSD або PDF, і роздрукувати на папері або перенести на заготовку.

Заготовки під вишивку хрестиком з вже нанесеним на тканину малюнком-схемою: вишивати хрестиком по такій заготовці набагато простіше.

Нитки для вишивання хрестиком: як правило, це муліне - спеціальні нитки для вишивки в маленьких моточках. Вони стійкі, не вигоряють на сонці і не линяють при пранні. Кольорів та відтінків муліне є безліч, а до того ж їх виробляють матовими або з металевим блиском. Загалом же підходять лляні, бавовняні, конопляні, вовняні, шовкові та акрилові нитки. Краще, якщо код кольору буде точно відповідати вказаному на схемі, але досвідчені майстри можуть підбирати відтінки на власний розсуд. Товщина ниток для вишивання має бути більшою за товщину ниток основи.

Голки для вишивання хрестиком мають заокруглений кінчик. Вони можуть бути різної товщини та розміру вушка, залежно від щільності тканини.

Ножиці з вигнутими лезами для відрізання ниток без ризику пошкодити основу.

П'яльця потрібні для тонкої тканини, щоб вона не ковзала, і малюнок не розповзався. Натягнувши тканину на рамку, можна закріпити її, і тоді вишивати хрестиком буде набагато зручніше. П'яльця можуть бути різного діаметру, можна вибрати більш зручний.

Вишивальна машина: для прискорення та полегшення роботи в нагоді стане станок для вишивки хрестиком. Хоча це вже досить дорогий інструмент, і більше підійде для професійного використання.

Щоб не шукати довго все, що потрібно для вишивки хрестиком, можна купити готовий набір для вишивання хрестиком з бажаною тематикою: чи традиційна картина з квітами, чи заготовка вишиванки з канвою з нанесеним малюнком, чи оригінальний авторський набір. Для початківців саме такий набір для вишивки хрестиком з простою схемою є найбільш зручним та оптимально підібраним. Як правило, він містить відріз тканини з надрукованим малюнком або з окремою схемою на папері, набір ниток потрібних відтінків, голку та інструкцію.

Як зробити схему для вишивки хрестиком?

Візерунки для вишивання хрестиком можна не тільки переносити готові, але й створювати самостійно. Найпростіші схеми можна розмітити вручну на звичайному аркуші в клітинку, але розробка схем для вишивки хрестиком складіших малюнків потребує або багато часу та досвіду, або зручних програмних інструментів.

Онлайн програма для створення схем вишивки хрестиком конвертує зображення (малюнок чи фотографію) в електронну схему за вказаними налаштуваннями: розмір картинки, кількість кольорів, маркування, формат та інші. Програма також може включати калькулятор розрахунку довжини ниток кожного кольору та вартості вишивки хрестиком.

Техніки вишивання хрестиком

У вишивці різних виробів можна застосовувати різноманітні види хрестиків для вишивання, основні з них такі:

  • Косий хрестик, або простий, одинарний, повний, звичайний, класичний: два перехрещених по діагоналі стібки на одну цілу клітинку, виглядає як X, і виконується в одному напрямку. Вишивка косим хрестиком є найбільш розповсюдженою.
  • Прямий хрест: два стібки на одну клітинку, але вертикально та горизонтально, виглядає як +.
  • Французський хрестик: схожий на звичайний косий, але вишивка виконується у змінних напрямках.
  • Неповний хрестик, або дробовий, виконується на чверть, половину або три чверті клітинки.
  • Напівхрестиком вишивка: виконують лише один стібок на клітинку, без перехрещування.
  • Болгарський хрестик, або подвійний: вишивка складається з двох хрестиків (+ та x) в одній клітинці, візуально схоже на сніжинку з 8 променів.
  • Подовжений хрестик розташовується на ряд з двох або більше вертикальних або горизонтальних клітинок.
  • Розсипний хрестик, або обманний: стібки виконуються в різних напрямках і не підряд, що створює ефект мережива.
  • Двосторонній хрестик: вишивка виконується з обох сторін тканини, що дозволяє зробити ідеальний виворіт.
  • Техніка вишивки гобеленом схожа на півхрестик, але гобеленовий шов починається з верхнього правого кута.

Також є десятки інших способів вишивання та видів хрестиків, за допомогою яких можна робити вишивку більш оригінальною та різноманітною.

Залежно від використання інструментів техніка виконання вишивки хрестиком ділиться на два види:

  • Ручна вишивка хрестиком виконується за допомогою лише голки та ниток, а також п'ялець.
  • Машинна вишивка хрестиком виконується на вишивальному станку чи машинці. Для комп'ютеризованих станків також закладається програма зі схемою вишивання.

Як правильно вишивати хрестиком?

Технологія вишивання хрестиком залежить від вибраного виду хрестика, але загальна послідовність кроків однакова: голкою з ниткою потрібного кольору проткнути тканину знизу вгору в одній потрібній точці, і потім зверху вниз в наступній точці, таким чином створюючи на тканині стібок. Сильно натягувати нитку не треба, але й звисати вона не повинна.

Ряди послідовних хрестиків по схемі правильно вишивати можна одним з двох способів:

  • Кожен хрестик вишиваємо в один прийом, при цьому можна рухатися як зліва направо, так і справа наліво.
  • Спочатку вишиваємо перший стібок всіх хрестиків у ряду по малюнку зліва направо, а зворотним ходом другий стібок цих же хрестиків справа наліво.

Також вірним буде поєднати обидва способи вишивати хрестиком в одній вишивці, вибираючи більш підходящий залежно від розміру та складності того чи іншого фрагменту малюнку.

При вишиванні малюнку за окремою схемою потрібно рахувати клітинки чи переплетення ниток, щоб правильно розмістити кольорові фрагменти на загальному зображенні. А от вишивати хрестиком по заготовці набагато легше: вишивка йде поверх нанесеної на тканину схеми.

Правила вишивання хрестиком не задають строгу послідовність виконання, але зручніше починати вишивку від центру, і далі рухатися до країв. Це забезпечить рівномірність та акуратність виробу. Спочатку вишиваємо хрестиком один колір, потім інший, і починати краще з того кольору, якого більше на схемі.

Щоб менше було вузлів, а краще взагалі без вузликів, при вишивці хрестиком робочу нитку закріплюють з вивороту під перші кілька стібків. Як тільки пора закінчити вишивання хрестиком, аналогічно треба закріпити нитку в кінці вишивки.

Як навчитись вишивати хрестиком?

Щоб навчитися правильно вишивати хрестиком, можна пройти перші уроки вишивання хрестиком, або ж почати практикуватися самостійно на легких схемах для початківців. Вишивка хрестиком з нуля доступна всім бажаючим, хоча й вимагає зосередженості і терпіння. А далі секрети вишивання хрестиком можна отримувати в майстер-класах чи на форумах, поступово й самому стаючи досвідченим майстром.

Правильним буде почати вишивати звичайним хрестиком з простих схем, які містять лише 1-3 кольори: геометричні візерунки, орнаменти, квіти, букви. І не беріться зразу за великі вироби, почніть з маленької серветки з канви. Ви можете вишити в куточку своє ім'я, і гарний результат надихне вас на подальші звершення.

Вишивання хрестиком для дітей

Навчити дитину вишивати хрестиком можна вже з 5-7 років, але переконайтеся, що дитина вже вміє правильно поводитися з гострими голками. І це заняття є дуже корисним для дітей: вишивання хрестиком розвиває дрібну моторику, уважність, вміння зосереджуватися, акуратність, творче мислення.

На початку краще всього купити дитячі набори для вишивання хрестиком, в яких вже є все необхідне для початківців, а схеми вишивки хрестиком адаптовані для дітей. Також в інтернеті можна знайти безкоштовні найпростіші схеми вишивок хрестиком для дітей. Хай дитина спробує виконати кілька простих хрестиків по заготовці з надрукованим малюнком, а потім поступово переходить до складніших.

Навчившись основним прийомам та потренувавшись, дитина за бажанням вже може і самостійно придумувати зображення та сюжети, прикрашати вишивкою з хрестиком одяг чи рушники.