Бісероплетіння

Зміст

  1. Що таке бісероплетіння?
  2. Види технік плетіння бісером
  3. Що можна сплести з бісеру?
  4. Що потрібно для бісероплетіння?
  5. Бісероплетіння для початківців
  6. Бісероплетіння для дітей

Бісероплетіння

Що таке бісероплетіння?

Бісероплетіння - це мистецтво виготовлення виробів з бісеру за допомогою різноманітних технік плетіння. Хоча бісер використовується в багатьох творчих хобі, та тут він є основним та визначальним матеріалом, а не додатковим елементом декору. Це один з найпопулярніших видів рукоділля завдяки своїй простоті, доступності, а також різноманітності як методів плетіння бісером, так і можливих виробів з нього.

Хоча плетіння з бісеру є художнім видом творчості, та при цьому є доволі монотонним та медитативним заняттям, як і в'язання чи вишивання бісером. Завдяки цьому його можна використовувати у якості антистресу, розвантаження після напруженого дня або щоб відволіктися.

Види технік плетіння бісером

В повній мірі дізнатися, що таке плетіння бісером, можна лише після ознайомлення хоча б з основними його техніками: як вони називаються та суть методу.

Які є основні види технік бісероплетіння:

  1. Нанизування - це найпростіша техніка бісероплетіння, при якому бісеринки насаджують на один кінчик нитки. Є різні види нанизування: продольне по всій довжині, поперечне по довжині при однаковій ширині, кутове з поворотами плетіння у вигляді кута, та колове з нанизуванням по колу.
  2. Паралельне плетіння бісером має в основі техніку нанизування, але працюють одночасно два кінчики нитки. Пропускаючи нитки через бісеринки назустріч одна одній згідно зі схемою плетіння та щільно їх затягуючи, утворюють пов'язані між собою паралельні лінії. Ця техніка дозволяє створювати не тільки плоскі фіґурки, але й об'ємні.
  3. Монастирське плетіння бісером, або бісероплетіння хрестиком, базується на елементі на 4 бісеринках, які розташовані перпендикулярно одна до одної та утворюють таким чином маленький хрестик. Додавши ще кілька бісеринок, можна зробити ромбик. Повторюючи хрестик або ромбик, можна сплести ланцюжок з бісеру будь-якої довжини. Плетіння з бісеру хрестиком частіше використовують для браслетів та простих джгутів.
  4. Петельне плетіння бісером підходить в основному для дроту. На нього нанизують бісер потрібної кількості, потім оформлюють петельку та закручують її. Відступивши трохи, знову нанизують бісер та роблять наступну петлю. Ця техніка найкраще підходить для створення таких виробів як квіти чи дерева з бісеру.
  5. Голчасте плетіння дозволяє створювати деталі з гострими кінчиками: пелюстки, тичинки, листочки, геометричні фіґури, бахрому, елементи сережок та брошок тощо. На нитку нанизують потрібну в залежності від розміру кількість бісерин, притримують 1 бісерину рукою, а край нитки протягують назад крізь решту та затягують.
  6. Ндебеле, або ялиночка, - це оригінальна африканська техніка, в перекладі означає "рибна кістка". Отриманий візерунок візуально нагадує гілку ялинки або пшеничні колоски. Як і в голчастому плетінні, використовує стоп-бісеринку, але виконується парними рядами.
  7. Кругове плетіння бісером, або дугове, нагадує спосіб плетіння кошиків від центральної осі і далі по колу. Інакше це ще називається французька техніка плетіння бісером, так як має походження від французів, які почали застосування даного способу у флорістиці. Бісер нанизується на дріт та закріплюється з двох сторін основи, а далі послідовно набираємо наступний ряд та закріплюємо навколо основи. Таким чином можна формувати будь-які округлі форми.
  8. Мозаїчне плетіння бісером передбачає формування щільного полотна за рахунок розташування бісеру в строгому шаховому порядку. Через таку щільність для бісероплетіння мозаїкою потрібен бісер однакового розміру та форми. Мозаїчне плетіння бісером поділяється на пряме, косе та циліндрове, а також виділяють одинарне, подвійне та потрійне плетіння.
  9. Цегляне плетіння бісером дещо схоже на мозаїчне, перевернуте під кутом 90 градусів, але спосіб виконання інший: плететься в іншому напрямку та вимагає більше часу.
  10. Ткацтво бісером - це техніка бісероплетіння суцільним щільним полотном, де бісеринки розміщуються строго одна над іншою. Можна плести ручним способом або застосувати станок для бісероплетіння. За допомогою ткацтва можна виготовляти браслети, пояси, ґердани і навіть великі картини з бісеру зі складним малюнком.
  11. Сітчасте плетіння бісером нагадує ажурну сітку, де бісеринки нанизуються послідовно та з'єднуються через бісер-зв'язку.

Що можна сплести з бісеру?

Бісероплетіння дозволяє створювати найрізноманітніші вироби від простеньких брошок для початківців, що можна легко сплести з бісеру, і до серйозного декору в інтер'єрі дому, що вимагатиме багато годин кропіткої праці справжнього майстра. Ось найпопулярніші ідеї для плетіння з бісеру на станку або без станка:

  • прикраси з бісеру: плетіння широких та вузьких браслетів, прості та складні колечка з сердечками чи смайликами, ґердани, силянки, намиста, фенечки, брошки, сережки, кольє, чокери, пояси, сумки, декоративні елементи одягу, брелоки з бісеру;
  • фіґурки для декору: плетіння жабки, крокодила та інших тварин, ромашки та інших квітів, дерева з бісеру і дроту, маленькі іграшки, ажурні кулі;
  • ланцюжки та джгути з бісеру;
  • патріотичні символи: український тризуб, герб або прапор України;
  • новорічні прикраси.

Що потрібно для бісероплетіння?

В магазинах рукоділля та творчості можна купити всі матеріали та інструменти, які треба для бісероплетіння.

В першу чергу вам знадобиться, очевидно, бісер для плетіння браслетів, ґердан, сумок, брелоків, дерев чи інших виробів. Він має бути хорошої якості: однакового розміру та форми. Особливо це має значення для мініатюрних виробів, де яскраво видно навіть дрібні недоліки. Крім того, хоча для бісероплетіння не виділяють якісь особливі види бісеру, та окремі техніки можуть надавати свої вимоги.

Розрахунок потрібної ваги бісеру залежно від кількості та розміру бісеру з врахуванням запасу, допоможе онлайн калькулятор бісеру.

Крім того, в залежності від виду виробу та техніки бісероплетіння може знадобитися таке приладдя:

  • дріт для бісеру при виготовленні технікою плетіння виробів на дротяній основі;
  • нитки для нанизування бісеру для інших технік бісероплетіння: мононитка, волосінь, армована нитка з лавсаном або капронова нитка, потрібної товщини, також можна використовувати тонку ліску;
  • спеціальні голки для бісеру: довга, дуже тонка і трохи вигнута дугою, вони потрібні різного розміру;
  • фурнітура для бісероплетіння: замки, застібки, швензи, штифти, підвіски, конектори для прикрас та інших подібних виробів з бісеру.
  • додаткові матеріали: стрічки, тканина тощо, якщо виріб передбачає таку комбінацію;
  • ножиці для відрізання ниток;
  • кусачки або круглогубці для роботи з дротом;
  • пінцет для тримання дрібного матеріалу;
  • клей для деяких видів виробів;
  • органайзери для зберігання та роботи з бісером, з окремими ячейками для розкладання бісеру за кольорами та розмірами.

Станок для бісероплетіння використовується для плетіння в техніці ткацтва фенечок, поясів, ґерданів, картин та інших саморобних виробів з відносно довгим полотном. Він виглядає як конструкція з горизонтальних планок з насічками, на які натягуються нитки, а пізніше акуратно намотується та фіксується виріб, при цьому бісер не розсувається. Використовуючи ткацький станок для бісеру, можна швидко виготовляти вироби з ідеально рівними рядами. Станок для бісероплетіння суттєво спростить роботу з плетіння бісером, і його можна як зробити своїми руками навіть з коробки підходящого розміру, так і купити готовий.

Схеми для бісероплетіння задають порядок відтворення зображення чи виробу в різних техніках: хрестиком, мозаїчне або паралельне плетіння бісером, голкою чи ткацтво на станку. Схеми допомагають зрозуміти, як правильно сплести щось з бісеру на станку чи без станка, різні цікаві вироби: крокодила, жабку чи інших тварин, ромашки та інші квіти, широкі браслети та вузькі фенечки, джгути, кольє, чокери, колечка, ґердани, сережки та інші прикраси, герб чи прапор України та інші патріотичні символи та фіґурки, сумки, і навіть обплетення яєць бісером. В інтернеті є дуже багато варіантів схем для плетіння різних виробів з бісеру, або ж візерунок чи об'ємну фіґурку можна запозичити з вишивання. Ідею можна придумати і самостійно, та накреслити схему за допомогою простого олівця та зошита в клітинку. Також є зручна програма для створення схем бісероплетіння, яка допоможе сформувати схему з будь-якого малюнку і навіть фотографії.

Набір для бісероплетіння містить все, що потрібно для виготовлення тих чи інших виробів: ґердан, браслетів, сережок, дерева чи інших виробів технікою плетіння бісером. В комплектацію такого набору входить як потрібна кількість бісеру виду, розміру та кольору відповідно до схеми, так і нитки, дріт, голки, фурнітура та інші матеріали та інструменти. Яскраві набори для плетіння бісером можуть стати чудовим подарунком дитині або дорослому, і стати початком цікавого творчого захоплення.

Бісероплетіння для початківців

Ази бісероплетіння можна освоїти як самостійно, так і пройшовши уроки для початківців чи майстер-клас плетіння з бесіру. Та справжня майстерність прийде лише з практикою.

Початківцям краще використовувати крупний бісер, з яким зображення виглядатиме чіткіше. Це більш зручно, просто та допоможе легше засвоїти основні техніки бісероплетіння. Серед усіх виробів з бісеру краще вибрати невеликі прості фіґурки, а складнішими зайнятися вже після отримання впевненого досвіду. Легше всього починати з таких виробів, як браслети або фенечки бісером з простих джгутів хрестиком, чи метелики, квіти або маленькі дерева з бісеру та дроту за умови дотримання інструкцій. Вироби з бісеру на дротяній основі краще тримають форму, тому для навчання краще вибирати саме такі техніки. Легко можна знайти прості схеми плетіння брелоків, браслетів чи квітів з бісеру, які не вимагатимуть глибоких знань бісероплетіння та добре підійдуть і початківцям.

Якщо не виходить з першого разу, не варто тут же кидати. Бісероплетіння - це така справа, яка вимагає багато терпіння, посидючості та наполегливості, зате завжди дає результат після прикладання достатньо зусиль. З часом все виходитиме все краще і краще, а потім ви навчитеся створювати і досить складні картини чи об'ємні вироби з бісеру. Ви зможете сплести з бісеру не тільки колечка чи браслети, але й сумочку, широкий пояс або ґердан для себе, на подарунок чи на продаж.

Бісероплетіння для дітей

Плетіння з бісеру дозволяє не тільки зайняти дітей та надати їм простір для творчості, але й розвиває художній смак, фантазію, увагу, посидючість, дрібну моторику і точність рухів, сприяє розвитку мислення та естетичного сприйняття світу.

В дитячому садку бісероплетіння доступне хіба що на примітивному рівні і з великим розміром бісеру, але вже з 7-8 років і навіть серед підлітків це одне з найпопулярніших хобі. І зараз не тільки дівчатка плетуть собі колечка і сережки з бісеру, але й хлопчики охоче виготовляють різноманітні фіґурки, брелоки, браслети чи чохли для телефону. Бісероплетіння для дітей - це можливість не тільки виготовити своїми руками класні модні прикраси чи аксесуари, але й можливість проявити свою фантазію та майстерність, похвастатися перед друзями та обмінятися з ними цікавинками.

Для дітей рекомендується підбирати зрозумілі та прості схеми бісероплетіння, з якими вони зможуть плести самостійно, і які відповідають їх інтересам та віку. Для молодших школярів це можуть бути схеми плетіння з бісеру фіґурок тварин чи патріотичних браслетів, квіточок чи метеликів, сережок для дівчаток чи брелока для хлопчиків. Хоча з набуттям досвіду діти вже перестають користуватися готовими схемами, адже набагато цікавіше вигадати щось самостійно та винайти власний стиль.

Ще одна перевага в тому, що організувати плетіння з бісеру для дітей не вимагає великих витрат. Матеріали, інструменти чи готові набори для бісероплетіння коштують недорого, у випадку невдач з виробом бісер можна повторно використати, а все потрібне для цього хобі легко поміщаються в ящику стола або у шкільному портфелі.