Зміст
- Що таке вишивка бісером?
- Види вишивки бісером
- Що можна вишити бісером?
- Як правильно підібрати бісер для вишивки?
- Що потрібно для вишивання бісером?
- Техніки вишивання бісером
- Як вишивати бісером?
- Як навчитись вишивати бісером?
- Вишивка бісером для дітей
Що таке вишивка бісером?
Вишивання бісером - це вишивання зображення на тканині або іншому матеріалі методом прикріплення бісеру до поверхні за допомогою голки та нитки. На відміну від бісероплетіння чи в'язання гачком з бісером, прикраса з вишивки не є частиною структури, а її додають поверх готової основи.
На сьогодні вишивка бісером - це одне з найпопулярніших хобі завдяки своїй доступності, практичності, багатству колірних рішень та різноманітності виробів. Вишивають бісером одяг, рушники, картини та інші речі. Вишивати бісером можуть як дівчата, так і хлопці, а також як дорослі, так і діти. Шити бісером можна в будь-який зручний час та практично в будь-якому місці, для цього хобі не потрібно великих затрат чи складного обладнання. Вишивки бісером виглядають яскраво, стильно та виразно завдяки своєму неповторному блиску та фактурі, а сам процес вишивання приносить задоволення, заспокоює та гармонізує.
Види вишивки бісером
Вишиття бісером - заняття доволі різноманітне, тож в залежності від різних параметрів можна виділити окремі його види.
За матеріалом основи розрізняють:
- Вишивка бісером на тканині чи інших м'яких тканих чи нетканих матеріалах таких як канва, полотно, атлас, габардин, фетр, флізелін, замша, шкіра тощо.
- Вишивка бісером по дереву або фанері, в яких в потрібних місцях візерунку зроблено спеціальні дірочки для продівання голки з ниткою.
За заповненістю вишивання бісером виділяють такі види:
- Повна зашивка, коли вишивка бісером виконується по всій схема зображення.
- Часткова вишивка, коли бісером вишивають лише окремі елементи, а решту та фон залишаються у вигляді надрукованого зображення.
- Двостороння вишивка бісером передбачає виконання з обох сторін виробу.
За кількістю кольорів:
- Монохромна вишивка бісером передбачає використання лише одного кольору, в тому числі особливе місце займають чорно-білі схеми.
- Багатобарвна вишивка включає бісер багатьох різних кольорів та відтінків.
За стилем розрізняють такі види вишивання бісером:
- Рахункова вишивка бісером, або лічильна, виконується в основному по канві - спеціальній тканині з таким переплетенням ниток, що вони утворюють клітинки. За допомогою канви легко орієнтуватися по схемі вишивки та точно розташовувати бісер рядами.
- Художня вишивка бісером дозволяє вільно вишивати будь-який малюнок з плавними лініями. Бісер розташовується по лініям зображення в потрібному напрямку, але для зручності та акуратності роботи рекомендується попередньо нанести ці контурні лінії на основу. Після вишивання бісером контурних ліній далі вже заповнюють внутрішні частини елементів.
- Декоративна вишивка бісером виконується для прикрашання окремих частин виробу: комірця, країв тощо.
Що можна вишити бісером?
Загалом, можна багато що вишивати бісером, аби була м'яка чи тверда основа. Та найбільш популярними варіантами є такі:
- вишивка бісером одягу: жіночі та чоловічі сорочки, футболки, блузки, сукні, джинси, пояси;
- вишивка бісером сумок: шопери, рюкзаки, жіночі сумочки;
- вишивка бісером рушники, скатертини, серветки, подушки;
- вишивання бісером картини, ікони, панно як на тканинній основі, так і на дерев'яній;
- прикраси та аксесуари теж можна вишивати, хоча для таких виробів частіше застосовується плетіння з бісеру.
Тематика вишивок бісером може бути надзвичайно різноманітною, серед найбільш поширених є такі:
- квіти: схеми для вишивки бісером маки, піони, орхідеї, троянди, іриси, лілії, тюльпани, ромашки, соняшники, бузок, лаванда, калина, польові квіти, яблуневий цвіт;
- природа: вишивки бісером пори року осінь, зима, пейзажі та краєвиди;
- тварини, звірі та птахи: схеми вишивки бісером вовки, коні, коти, тигри, лев, лелеки, голуби;
- домашній затишок на кухню, в спальню або вітальню: вишивки бісером чашка кави, мати і дитина;
- вишивка бісером дитячі метрики для дівчинки або хлопчика;
- вишивка бісером оберіг для дому;
- патріотичні вишивки бісером: українська символіка, карта України;
- новорічні схеми вишивки бісером;
- вишивка бісером ангелів як загальних, так і спеціалізованих: охоронець, любові, надії тощо;
- церковна та релігійна вишивка бісером: свята, образи, молитви.
Як правильно підібрати бісер для вишивки?
Для вишивання існують різноманітні види бісеру за розміром, кольором чи формою: рубка, стеклярус, круглий, циліндричний. Підбір бісеру залежить від виробу та вибраного стилю вишивки, розмір також має відповідати виду та щільності основи та товщині ниток. Техніка вишивки різних видів бісеру дещо відрізняється, і варто розбиратися в нюансах того, як правильно вишивати японською рубкою чи чеським стеклярусом. Та у загальному випадку підходять всі форми та розміри, якщо вони відповідають таким умовам:
- бісер бездоганно відкалібрований відповідно до розміру;
- забарвлення насичене, рівномірне та стійке;
- блиск та яскравість не зменшується з часом.
Розрахунок потрібної ваги бісеру залежно від кількості та розміру бісеру з врахуванням запасу, допоможе онлайн калькулятор бісеру.
Що потрібно для вишивання бісером?
Крім бісеру, для вишивання знадобляться також інші матеріали, інструменти, аксесуари, схеми, заготовки та все інше, і ці товари можна легко купити на сайтах інтернет-магазинів вишивки бісером. Вам знадобляться:
Основа для вишивки бісером: канва, полотно, лляна або бавовняна тканина, водорозчинний флізелін, атлас, велюр, оксамит, габардин, фанера тощо. Краще підходять щільні види тканин, які не мнуться, не линяють і не сильно забруднюються.
Нитки для вишивання бісером: міцна тонка нитка або мононитка, підходяща за кольором до основи або кольорового спектру малюнку. У випадку сумнівів вибирайте білий або інший нейтральний колір. Підходять муліне, лавсан, поліестер, нейлон, шовкові, бавовняні або капронові нитки: вони не розтягуються, не рвуться, не скручуються, не натираються, не бояться вологи, не вицвітають і гарно лягають на основу. Вибір, якою ниткою вишивати бісером, залежить від виду вишивки, техніки, а також ваших особистих вподобань. Переконайтеся, щоб нитка легко проходила крізь вушко бісерної голки.
Голки для вишивання бісером є спеціальні тонкі, і вони мають однаковий діаметр по всій довжині. Звичайні голки для шиття не підходять, вони занадто товсті та мають широке вушко, яке не пролізе в бісеринки. Використовують бісерні голки за номерами від 10 до 16, в залежності від розміру бісеру, найчастіше - 12. при виборі номеру перевірте, що голка легко просовується в бісеринку. Так як голки для вишивання бісером дуже тендітні, легко гнуться і ламаються, то краще купити комплект для запасу.
Ножиці для відрізання ниток.
Додатковий декор: намистини, стрази, камінці, стрічки, якщо виріб передбачає комбінацію бісеру з іншими матеріалами.
Органайзер для бісеру з маленькими неглибокими комірками, в які розкладають бісер по кольорам.
Лампа для вишивання бісером не тільки підсвічує вишивку, але й збільшує дрібні деталі завдяки вбудованій лупі.
П'яльця для вишивання бісером - це спеціальна кругла рамка, в яку треба вставити гладко натягнуту тканину. Це значно спрощує процес та робить вишивку бісером більш рівною та акуратною.
Станок для вишивання бісером - це пристосування, в якому можна зафіксувати заготовку вишивки в зручному положенні, що зробить процес більш зручним та продуктивним. Станки для вишивки бісером можуть бути настільними або напольними, призначені для роботи сидячи.
Схеми для вишивання бісером задають порядок, як вишивати той чи інший малюнок. Нові зразки узорів та картинок для вишивки бісером, малих та великих розмірів, на різну тематику можна як купити від виробників схем, так і знайти в інтернеті безкоштовно. Для вишивання на канві можна спокійно брати схеми вишивок хрестиком, вони підходять і для бісеру. Для більш досвічених майстрів є програма для створення схем вишивки бісером, за допомогою якої розробка нових схем стає набагато зручнішою.
Заготовки для вишивання бісером вже містять нанесену на основу схему, яка полегшує роботу. Це можуть бути пошиті заготовки одягу, рушників чи картинки під вишивку бісером з друком на тканині, або ж дерев'яна картина чи фіґурка з дірочками під бісер. Додатково може бути вже намальований фон чи окремі елементи майбутнього зображення, якщо це часткова вишивка бісером. Залишається лише вишити бісером прямо по схемі на заготовці, і виріб готовий.
Для початківців або на подарунок краще купити готовий набір для вишивання бісером. Він містить все, що потрібно для вишивки бісером: заготовку з нанесеною схемою, детальну покрокову інструкцію, відповідний набір бісеру потрібних кольорів та розмірів, у потрібній кількості, бісерні голки та нитки, інколи також п'яльця або інші матеріали та інструменти в комплекті. Завдяки цьому ви економите час та гроші, можна зразу приступати безпосередньо до процесу творення шедевру. З таким набором для вишивки зручно навчатися вишивати самому або навчати вишиванню інших. Є набори для вишивки бісером на будь-який смак: з повною або частковою зашивкою, малих або великих розмірів, різних тематик та рівня складності.
Техніки вишивання бісером
Способів прикріплення бісеру до основи є понад сотню, і кожен вибирає для себе улюблену техніку виконання вишивки бісером.
За послідовністю виконання найбільш поширені такі техніки вишивання бісером:
- Вишивка бісером хрестиком, або монастирська вишивка бісером, або лінійна техніка, схожа на вишивання хрестиком нитками. Всі бісеринки розміщуються рівно рядами по клітинкам під одним кутом. З лицьового боку утворюється напівхрест ниткою з нанизаним бісером, а зі зворотнього - вертикальні стібки.
- Кругова техніка вишивки бісером передбачає схему, яку треба вишивати по спіралі зі збільшенням діаметру, починаючи з центру і завершуючи по краях. На одному зображенні можуть бути кілька таких спіралей, кожна зі своїм центром.
Основні види швів для вишивання бісером:
- Прямий шов, або вперед голка - найпростіший спосіб вишивки бісером, на 1 стібок - 1 бісеринка. Нанизайте бісерину на нитку, почніть посередині лівого краю квадратика, далі підтягніть бісер щільно до основи, та виведіть голку на зворотню сторону через центр правого краю клітинки. Коротенький стібок на звороті для закріплення, і рухайтеся далі.
- Рядковий шов, або вишивка бісером голка назад схожий на попередній, але нитка проходить крізь бісер і повертається в протилежний від руху бік. На звороті повертається в потрібному напрямку. Завершивши ряд, можна додатково протягнути нитку через всі бісерини в рядку, це додасть жорсткості закріплення вишивки.
- Стебловий шов виконується аналогічно рядковому, але міняються місцями дії на лицьовій та зворотній сторонах вишивки бісером. Закріпіть нитку з голкою в необхідній точці, нанизьте бісерину, далі виведіть голку з внутрішнього боку вишивки, знову проведіть в бісеризу і так далі. Таким чином нитки перехрещуються в бісеринці, а не на звороті.
- Арковий шов нагадує стебловий, але на нитку можна набрати відразу декілька бісерин, а через певні проміжки закріплювати їх способом "голка назад". При цьому кріпиться лише одна бісерина, яка знаходиться на перетині стібків.
- Шов вприкріп найменш економний з використання нитки. Нанизайте потрібну для ряду кількість бісеру на нитку та розмістіть на умовній лінії ряду. Іншою ниткою прикріплюйте цей ряд через кожні дві-три бісерини.
- Критський стібок: виведіть голку в середині, нанизьте бісерину і зробіть петельку, пропускаючи нитку під голкою. Далі виведіть голку у верхній точці, і повторюйте дії.
Як вишивати бісером?
Методика вишивання бісером задає послідовність, технологію та правила виготовлення вишивки від вибору схеми і до закріплення нитки в кінці. Основні кроки такі:
- Вибір зображення та основи, на якій вишивати. Відповідно зображенню потрібна схема вишивки бісером, як правильно вишивати: вона може бути зразу на заготовці, її можна знайти готову або ж зробити самостійно. Схему потрібно перенести на основу за допомогою кальки.
- Підготовка матеріалів та інструментів до вишивки: бісер, нитки, голки та все інше. Переконайтеся, що є все в достатній кількості з запасом, щоб потім не перериватися посеред процесу, якщо розрахунок вишивки бісером буде помилковим.
- Розкладіть бісер по коміркам органайзера, щоб далі було зручно підбирати потрібний колір та розмір.
- Закріпіть основу в п'яльцях або на станку вишивання бісером, і приступайте до роботи.
- Відріжте нитку приблизно 30 см та вдіньте в голку.
- Як закріпити нитку на початку вишивки бісером: найпростіше - треба зав’язати міцний вузлик і проколоти голкою основу зі зворотнього боку, далі зміцніть кількома петельками. Але ідеальна вишивка бісером має бути без вузликів та хвостиків, як же тоді вишивати? Є такий спосіб: зробити стібок, прошити та протягнути нитку, притиснути хвостик і закріпити його кількома стібками поперек.
- Щоб вишивка вийшла акуратна та рівна, намагайтеся потрапити точно в кутик клітинки наміченого місця бісеру. Виведіть нитку на лицьову сторону та починайте вишивання бісером відповідно вибраного способу та схеми. Для надійності першу, як і останню, бісеринки краще прошити двічі.
- Як підібрати колір бісеру для вишивки, підкаже інструкція до схеми вишивання: в таблиці відповідності всі кольори пронумеровані.
- Натяг нитки має бути достатньо сильним, щоб бісер не провисав, але при цьому не зморщувати основу. Бісер має розміщуватися щільно, не утворюючи великих проміжків, але не налазити один на одний.
- В кінці вишивання бісером знову потрібно закріпити нитку, як і на початку.
- Якщо це вишивання бісером на тканині, то готовий виріб бажано вимочити в мильній воді, промити, висушити на рівній поверхні та акуратно пропрасувати зі зворотнього боку. В процесі прасування за потреби зможете також зкорегувати вишивку, витягнувши її в потрібному напрямку.
- Картину вишивки бісером можна оформити в рамку та повісити на стіну. Для цього її накладають на картон потрібного розміру, підвертають краї та приклеюють, а потім вставляють в рамку.
Як навчитись вишивати бісером?
Щоб швидко навчитися шити бісером, зручно почати з готових наборів, де міститься не тільки все необхідне, але й детальна інструкція, як правильно вишивати бісером по схемі. Для початківців краще використовувати прості схеми вишивки бісером, такі як квіти або геометричні орнаменти, і почати бажано з монохромної часткової зашивки малих розмірів. Це дасть можливість завершити роботу досить швидко, і вже отримати гарний результат та натхнення продовжувати. З часом та набуттям досвіду можна поступово знайомитися з різними видами швів та переходити до більш складних картин.
За бажанням можна пройти уроки чи майстер-класи вишивання бісером для початківців та новачків, де познайомлять з основними техніками та навчать, як правильно вишивати бісером для отримання акуратної та рівної вишивки. Після освоєнння азів, для обміну досвідом та спілкування серед однодумців можна знайти форум вишивальниць бісером.
Вишивка бісером для дітей
Дітям вишивання бісером приносить велику користь: розвиває художній смак, уяву та увагу, вчить акуратності, терплячості та зосередженості на роботі, сприяє розвитку дрібної моторики рук.
Для дітей схеми вишивки бісером є більш простими та легкими, а зображення відповідають інтересам відповідно їх віку. Зараз вишиванням бісером захоплюються не тільки дівчатка, але й хлопчики, тож є дитячі схеми та заготовки для вишивки на будь-який смак: від квіточок, тварин чи мультиків до патріотичних мотивів та строгих орнаментів.
Вишивання бісером - це чудова можливість для дітей навчитися творити красу. А завдяки недорогим витратним матеріалам та простим інструментам, ще й недороге хобі, яке може захопити дитину надовго.