Ізонитка

Зміст

  1. Що таке ізонитка?
  2. Види ниткографії
  3. Вироби з ізонитки
  4. Що використовують для ізонитки?
  5. Техніка ізонитки
  6. Як навчитися ниткографії?
  7. Ниткографія для дітей

Що таке ізонитка?

Ізонитка (або ниткографія, нитяна графіка, ниткова графіка, малювання нитками, ізографіка) - це техніка створення зображення з натягнутих ниток на картоні, цупкому папері, фанері, дошці або іншій твердій основі. Незважаючи на свої варіанти назви, ниткографія є особливим видом вишивання нитками, а не малювання. Зображення в техніці ниткографії передає ефект 3D, відчуття потоку енергії та динаміки, малюнок ніби нестримно рухається та виходить за межі композиції.

Види ниткографії

Існує два різновиди ізонитки, які доволі сильно відрізняються один від одного, і тому отримали власні назви:

  • Вишивка на картоні - це ниткографія на картоні або цупкому папері, вишивання нитками через наскрізні отвори в основі.
  • Стрінг-арт - це різновид ниткографії, де створюються картини з ниток і цвяхів чи шпильок, закріплених на фанері або дерев'яній дошці.

Вироби з ізонитки

Сфера, де використовується ниткографія, - це в першу чергу декор інтер'єру: прикрашання житла, офісу, магазинів, кав'ярень або інших приміщень. Ажурні картини та панно з ниток і цвяхів в техніці ізонитки, стрінг-арт, виглядають оригінально та яскраво. Також в техніці ниткографії виготовляють вітальні листівки, сувенірні обкладинки, закладки для книг, фоторамки, скриньки. В якості тематики найчастіше вибирають абстрактні геометричні та рослинні орнаменти, зображення зірок, сердечок, квітів, дерев, метеликів, тварин, пейзажі, портрети.

Що використовують для ізонитки?

Для основи ізографіки використовують твердий матеріал: картон, цупкий папір, оксамит, шкіру, фанеру, дошку, оргскло, пластик та інші. Або можна створити стрінг-арт на стіні або стелі, закріпивши цвяхи чи шурупи. Колір фону має відповідати художньому задуму, тож може бути або в тон зображення, або контрастним, або нейтральним.

І ось які матеріали та інструменти потрібни для техніки ізонитка (вишивки по картону чи стрінг-арту):

  • схеми ізонитки з цифрами задають розташування ниток в зображенні та послідовність виконання ниткової графіки, такі ескізи та шаблони можуть мати різноманітну тематику: квіти, тварини, природа тощо
  • нитки підходять будь-які кольорові: швейні, в'язальні, шерстяні, вовняні, шовкові, акрилові, ірис, муліне, але краще підбирати кручені нитки з блиском, металізовані, ніж матові
  • голка має відповідати товщині ниток
  • ножиці для відрізання ниток
  • простий олівець, гумка, циркуль, лінійка знадобляться для нанесення схеми малюнку на основу
  • шило або шпилька для формування отворів при вишиванні по картону
  • пінопласт може бути зручним у якості підкладки при проколюванні картону
  • скотч або клей для закріплення кінців ниток

Набір стрінг-арт або вишивки по картону містить вже все необхідне для створення зображення за схемою, тож для початківців рекомендується саме такий варіант.

Техніка ізонитки

Послідовність етапів в технології ниткографії така:

  1. Вибір ідеї та виду техніки, підбір або розробка схеми зображення.
  2. Підбір ниток потрібних кольорів.
  3. Підготовка основи залежно від вибраного виду техніки виконання ізонитки (вишивання на картоні чи стрінг-арт):
    • Перенесення схеми малюнку на основу, краще на зворотню сторону. Розділення ліній зображення на однакові частини, позначення цих відрізків точками, можна з цифрами. Чим менші відрізки, тим точнішим вийде зображення, але вишивати буде важче.
    • Проколювання отворів (вишивка на картоні) або розміщення цвяхів (стрінг-арт) в опорних точках схеми.
  4. Вишивання по точках з використанням прийомів заповнення основних елементів техніки ниткографії (ізонитки): кут, коло, дуга. В техніці ниткографії можна робити й інші фіґури: трикутник, квадрат, круг, яйце, пелюстка, спіраль, овал тощо, але всі вони є комбінацією основних елементів. Довжина нитки в роботі має бути 25-30 мм, натяг нитки рівномірний відповідно основі.
  5. Завершення виробу: закріплення ниток, проклеювання зворотної сторони папером, оформлення картини в рамку.

Як навчитися ниткографії?

Ниткографія є доступною та легкою технікою навіть для початківців, та все ж таки важливо почати з освоєння базових елементів. Щоб зрозуміти процес виконання, можна переглянути відеоуроки ізонитки. А для закріплення отриманих знань на практиці існують прості схеми ізонитки з цифрами для початківців, які легко повторити навіть без досвіду.

Для поглиблення знань та отримання практичних порад, відвідайте майстер-клас з ниткографії, де досвідчені майстри поділяться своїми секретами.

Ниткографія для дітей

Ізонитка є корисним та розвиваючим заняттям для дітей, адже завдяки їх тренується дрібна моторика, уважність, пам'ять, просторове та художнє мислення. Діти легко вивчають геометричні фіґури, кольори та цифри, практикуються в роботі з олівцем, лінійкою, циркулем, ножицями, засвоюють основи моделювання та креслення.

Можна починати вже з 5-7 років. Для маленьких дітей краще брати товсті нитки та прості схеми ниткографії на картоні. Спочатку дитина буде викладати зображення за зразком, а потім підключати фантазію та вигадувати власні картини, що набагато цікавіше.