Вишивання нитками

Зміст

 1. Що таке вишивка нитками?
 2. Види вишивання нитками
 3. Що треба для вишивки нитками?
 4. Як правильно вишивати нитками?

Що таке вишивка нитками?

Вишивання нитками - це вид вишивання, яке виконується нитками по тканині, картону, пластику, дереву або іншій основі. Це одне й найпопулярніших хобі, цікавість до якого стійко тримається протягом довгого часу. За допомогою вишивки з ниток прикрашають одяг, предмети побуту, декорують інтер'єр, створюють неповторні речі на подарунок.

Види вишивання нитками

Залежно від вибраної техніки вишивання нитками виділяють такі найбільш відомі види:

 • Вишивання хрестиком - це спосіб вишивання нитками по тканині X-подібними лічильними швами. Кожен хрестик складається з двох діагонально розташованих стібків, один поверх іншого, і загалом виходить як растрова картина, що складається з багатьох пікселів-хрестиків.
 • Вишивання гладдю - це техніка вишивання нитками по тканині за допомогою стібків різної довжини в різних напрямках. Рівні стібки розміщують впритул один до одного, без проміжків між ними, таким чином повністю або частково покриваючи площину вишивки, що й означає гладь.
 • Вишивання низинкою - це вишивання по тканині з виворотнього боку, що надає характерну фактуру вишивки зі щільними узорами.
 • Вишивання мережкою - це ажурне вишивання за рахунок витягування з полотна певної кількості ниток в одному напрямку горизонтально або вертикально, а потім створення візерунку з використанням тих, що залишились.
 • Килимова вишивка - це вишивання товстими нитками та великими вузловими стібками на тканині з грубою текстурою за допомогою килимової голки. Голкою пробивають нитку через тканину, формуючи зі звороту петлю.
 • Вишивка по кулі темарі - японське мистецтво красивої обмотки та вишивання текстильної кулі.

Що треба для вишивки нитками?

Для вишивання з ниток вам знадобляться такі матеріали та інструменти:

 • Нитки для вишивки використовують шовкові, акрилові, шерстяні, вовняні, лляні, бавовняні, поліестер, віскозні. Найпоширеніші нитки для вишивання муліне виготовляються з бавовни, льону, шовку або вовни, і одна така нитка муліне складається з шести більш тонких ниток, що додає зручності процесу вишивання. Якими нитками краще вишивати, залежить від матеріалу основи, типу виробу (вишиванка, серветка, картина чи інше), техніки вишивання та бажаного вигляду. Для тонких тканин використовують шовк, для товстих - поліестер. Для ручної вишивки зручніше м'які бавовняні, шовкові або вовняні вишивальні нитки, а для машинної - міцні поліестерові. Нитки для вишивки виготовляють найрізноманітніших кольорів та відтінків, але більшість виробів та узорів вишивають червоними, чорними, білими, золотими та зеленими нитками.
 • Голки для вишивки. Товщина голки має відповідати товщині основі та ниток.
 • Заготовки під вишивку нитками для різних виробів: рушники, чоловічі чи жіночі, сорочки, плаття, сукні, картини. Такі заготовки містять вже надруковану схему вишивання нитками.
 • Схеми для вишивання нитками показують, як вишивати той чи інший візерунок. Яким кольором, в якій послідовності, розміри тощо. За допомогою схеми можна зрозуміти, як по заготовці вишити нитками квітку, пташку чи складний візерунок. Схеми вишивок нитками можна купити або знайти в інтернеті безкоштовно, або ж створити самостійно.
 • Набори для вишивки нитками містять потрібну кількість ниток, голку, канву з нанесеним малюнком для вишивання нитками картини чи іншого візерунку, або ж основу з тканини, картону чи пластику зі схемою окремою. Для початківців краще придбати саме готовий набір для вишивання нитками, що дозволить зосередитися на процесі.

Як правильно вишивати нитками?

Перед тим як починати роботу, варто витягти потрібну нитку з мотку, відміряти довжину нитки для вишивання приблизно по 40-60 см, та дати їй вирівнятися. Чим рівнішою буде нитка, тим менше вона буде скручуватися під час вишивання. Або ж для вирівнювання можна пройтися по нитці гарячою праскою. А в процесі вишивання через кожні 5-10 стібків можна опускати нитку вниз голкою так, щоб вона повисіла, розправилася та вирівнялася.

При використанні ниток муліне буде правильно вишивати як повною ниткою, так і розділивши її на дві чи три частини, залежно від потрібної товщини нитки для вишивання.

Натягувати нитку потрібно рівномірно та відповідно основі. Сильний натяг може деформувати вишивку, а занадто слабкий призведе до провисання ниток та нерівних стібків.

Щоб закріпити нитку в кінці вишивки, можна провести її під останніми 3-4 стібками, а потім акуратно відрізати ножицями кінчик.