Зміст
- Що таке вишивка мережкою?
- Що можна вишити мережкою?
- Які є види мережок?
- Що треба для вишивання мережкою?
- Техніки виконання мережки
- Як робити мережки?
- Як навчитися вишивати мережку?
Що таке вишивка мережкою?
Вишивання мережкою - це ажурне вишивання нитками на тканині за рахунок витягування з полотна певної кількості ниток в одному напрямку горизонтально або вертикально, а потім створення візерунку з використанням тих, що залишились. Мережка може бути самостійним оздобленням, частиною візерунку або розмежовуючою лінією. Така вишивка виглядає дуже виточнено та вишукано, схоже на мереживо, а вироби з мережкою - елегантно і святково.
Що можна вишити мережкою?
Мережка чудово виглядає і на вишиванці, і на рушнику, тож вибір виробів для вишивання великий. А найбільш популярна вишивка мережкою для оздоблення таких речей:
- одяг: сорочки жіночі та чоловічі, блузки, спідниці, сукні
- домашній текстиль: рушники, скатертини, серветки, постільна білизна
Особливість вишивки мережки дещо звужує варіанти зображень порівняно з такими техніками як вишивка гладдю чи килимова вишивка. Це в основному геометричні або рослинні орнаменти. Але в одному виробі можна поєднувати мережку з іншими видами вишивання та створювати багаті та оригінальні композиції.
Які є види мережок?
В залежності від розміру, способу та складності вишивання виділяють такі види мережки:
- проста мережка виконується однією технікою
- складна мережка поєднує декілька різних технік, або декілька смуг тканини, в якій витягнуті нитки, в результаті може бути схожою на тонке мереживо
- вузька - шириною до 2 см, з тканини витягується до п'яти ниток
- широка - шириною 2-3 см
- одностороння мережка вишивається лише з одного боку смуги тканини з висмикнутими нитками, часто використовується для країв виробу
- двостороння мережка розміщується по обидва паралельні боки смуги тканини з висмикнутими нитками, використовується як самостійне оздоблення або в поєднанні з іншими
Що треба для вишивання мережкою?
- Тканина для вишивання мережок підійде будь-яка гладка з прямим рівномірним переплетенням ниток, які легко витягуються: льон, бавовна, батист, шовк, канва, мішковина, домоткане полотно.
- Нитки для мережки використовують частіше в тон тканини: білі або світлі кольорові (сірі, блакитні, рожеві) для білої тканини, і кольорові відповідного тону для кольорової тканини. Щільність ниток має відповідати щільності тканини, можна вишивати навіть витягнутими з полотна нитками. Для вишивки мережки підходять нитки муліне, ірис, бавовна, льон, шовк.
- Голка гобеленова з великим вушком та затупленим кінчиком.
- Ножиці для відрізання ниток, підрізання тканини.
- П'яльця для зручності вишивання широких мережок.
- Бісер, стеклярус та інші додаткові оздоблення.
- Схеми для вишивання мережки можуть бути простими або складними, за різними техніми та тематикою зображення.
Початківцям рекомендується купити готові набори для вишивки мережки, в яких вже є все необхідне для вишивання: тканина, схема, нитки, голка, інструкція.
Техніки виконання мережки
Вишивання мережкою включає багато видів та технік виконання, найбільш поширені такі:
- одинарний прутик - вишивка виконується з одного боку мережки, голкою підхоплюються на полоткі від трьох до п'яти ниток, і протягується між ними
- подвійний прутик - це одинарний прутик, але з обох боків мережки
- розділений прутик - це мережка, прутики в якій знизу діляться навпіл
- схрещений прутик є підвидом подвійного, але прутики переплітаються між собою
- настилом мережка виконується по іншій мережці з подвійним прутиком
- стовпчик - це поєднання 3-4 прутиків, на який вишивають мережку настилом
- подвійний стовпчик схожий на звичайний стовпчик, але в другому рядку витягується більше ниток
- жучок - це ажурна мережка на основі подвійних прутиків
- павучок мережка збирається з пучка прутиків
- ляхівка використовується як лінія відмежування зверху та знизу мережки
Є ще багато інших технік вишивання мережкою, але важливо засвоїти ці основні.
Як робити мережки?
На полотні, канві чи іншій тканині спочатку треба зробити намітки майбутньої мережки, визначити її ширину та довжину, як та де плануєте вишивати. З обох сторін підрізати нитки, намічені для витягування, а кінці закріпити на вивороті качалочками з вишивки гладдю, або розрізанням та відновленням ниток полотна.
Вишивати мережку потрібно справа наліво, як правило, починаючи з нижнього правого кута, і натягуючи тканину між пальцями або на п'яльцях. Якщо робоча нитка закінчується, то її кінець затягують в мережку між іншими стібками. Так само закріплюють і початок нитки. Вузлики не роблять.
Як навчитися вишивати мережку?
Для початківців мережка починається з одинарного прутика. Сама техніка доволі проста, але вимагає акуратності та уважності. Прості схеми чи набори допоможуть почати шити мережку та зрозуміти, як правильно виконувати основні прийоми. А далі можна поступово вивчати й складніші вишивки настилом по сітці чи ляхівку, за бажанням проходячи майстер-класи.