Килимова вишивка

Зміст

 1. Що таке килимова вишивка?
 2. Що треба для килимової вишивки?
 3. Як вишивати в килимовій техніці?
 4. Килимова вишивка для початківців

Що таке килимова вишивка?

Килимова вишивка, або набивна, - це вишивання товстими нитками та великими вузловими стібками на тканині з грубою текстурою за допомогою килимової голки (англійською "punch needle"). Голкою пробивають нитку через тканину, формуючи зі звороту петлю. Килимова вишивка дозволяє створювати насичені рельєфні зображення, що чудово підходить для декору інтер'єру. Вишиті вироби відчутно м'які та з характерною текстурою, за дотиком схожою на килим, і привносять відчуття затишку та тепла.

Крім килимів, за допомогою цієї техніки вишивають також подушки, сумки, одяг, прикраси, кошики для зберігання речей та інше.

Що треба для килимової вишивки?

Для вишивання килимів та інших речей в даній техніці вам знадобиться:

 • Тканина для килимової вишивки повинна мати грубу структуру та бажано килимову основу: канва, габардин, джинс, мішковина, льон, страмін.
 • Заготовки для килимової вишивки вже мають нанесену на тканину схему малюнку.
 • Нитки для килимової вишивки можуть бути вовняні, бавовняні, шовкові, синтетичні. Різний тип ниток дасть дещо різний вигляд зображення: вовна краще підходить для об'ємних візерунків, а шовк - для деталізованих тонких. Нитки мають бути міцними, товстими та відповідати тканині.
 • Голка для килимової вишивки - це спеціальна голка, пуста всередині, з отвором на кінчику для заправки нитки, і з рукояткою. Голки бувають різної довжини та товщини, підбирайте під тип ниток та бажаний вигляд вишивки. Чим товща голка, тим товщими можуть бути нитки, і тим більшими петельки.
 • Ножиці для обрізання ниток.
 • П'яльця, або рамка, яка допомагає утримувати тканину натягнутою, щоб візерунок вишивки не поплив.
 • Схеми для килимової вишивки - це малюнок зі спеціальними позначеннями, що та де вишивати, яким саме кольором та типом стібка. Можна використати будь-яку схему вишивання, не обов'язково спеціалізовану для килимової техніки.

Набір для вишивки в килимовій техніці містить все необхідне: тканину, схему вишивання, нитки потрібного кольору, голки. Це особливо зручно для початківців, бо можна зосередитися на безпосередньо на процесі вишивання, а не на пошуку потрібних речей.

Як вишивати в килимовій техніці?

Перед початком вишивки в килимовій техніці тканину потрібно закріпити на п'яльцях, і заправити нитку в голку. Починайте з центру зображення та основних кольорів, і робіть рівномірні стібки кожні 5-6 мм.

Кожен стібок виконується так:

 • прокнути тканину голкою з ниткою
 • витягнути голку
 • нитка зі звороту стає петелькою

Вишивка виконується з виворітного боку, на якому і нанесено малюнок, тож фактично зворотня сторона з петельками і стане лицьовою. Але, за бажанням можна вишивати і навпаки, і комбінувати, а також додавати інші декоруючі елементи. Густота та щільність стібків залежить від бажаного об'єму та щільності зображення.

Після завершення роботи закріпіть кінчик нитки.

Килимова вишивка для початківців

Процес вишивання в килимовій техніці легкий та доступний навіть для початківців. Для засвоєння килимової вишивки вибирайте прості малюнки з меншою кількістю кольорів.