Зміст
- Що таке вишивання гладдю?
- Що можна вишити гладдю?
- Види вишивки гладдю
- Що треба для вишивки гладдю?
- Як правильно вишивати гладдю?
- Як навчитись вишивати гладдю?
Що таке вишивання гладдю?
Вишивання гладдю - це техніка вишивання нитками по тканині за допомогою стібків різної довжини в різних напрямках. Рівні стібки розміщують впритул один до одного, без проміжків між ними, таким чином повністю або частково покриваючи площину вишивки, що й означає гладь.
Особливості вишивки гладдю дозволяють найточніше передати відтінки кольорів, переходи між ними, світло й тінь, завдяки чому ця техніка схожа на живопис. Правильно підібравши нитки, кольори, довжину та напрямки стібків, можна відтворювати реалістичні чи фентезійні картини, вишивати гладдю справжні шедеври.
Що можна вишити гладдю?
Найбільш поширеною є вишивка гладдю на одязі, аксесуарах та домашньому текстилі: чоловічі та жіночі сорочки, блузки, плаття, футболки, джинси, сумки, рушники, серветки, скатертини, подушки, постільна білизна. Яскраві візерунки додають виробам оригінальності та вишуканості, перетворюючи звичайні речі у витвори мистецтва.
Вишивка гладдю в інтер'єрі представлена в основному картинами: натюрморти, пейзажі, портрети.
Сюжети та візерунки для вишивки гладдю обмежуються лише власною фантазією та рівнем майстерності. Найпопулярнішими є такі:
- рослинні мотиви для вишивки гладдю: маки, волошки, лаванда, калина, троянди та інші малюнки квітів, різноманітні листочки та вусики, дерева, пейзажі
- тварини та фентезійні істоти
- букви та символіка: можна вишити ім'я своє або дитяче, серце або різноманітні знаки, українську символіку
- вишиття гладдю портретів є чи не найскладнішим, але справжні майстри здатні передати впізнавані образи за допомогою ниток і голки
Види вишивки гладдю
Всі види та техніки вишивки гладдю діляться на дві великі групи: лічильна гладь та вільна гладь.
Вишивання лічильною гладдю виконують, рахуючи кількість ниток на тканині, і тому використовується також інша назва: рахункова гладь. Схеми вишивки лічильною гладдю дещо нагадують вишивання хрестиком. але самі клітинки можуть бути різного розміру, і вишивають їх нитками в одному напрямку, не перехрещуючи. Для рахункової гладі характерні геометричні орнаменти та точні контури.
Види лічильної гладі:
- пряма лічильна гладь: вишивка у вигляді прямої гладі виконується стібками вздовж тканини по вертикалі або горизонталі
- коса лічильна гладь: стібки розміщують під кутом 45 градусів по відношенню до плетіння тканини
- техніка вишивки колодочками, або колодки, або качалкова гладь, - це ряд дрібних паралельних двосторонніх стібків
- техніка набирування використовується для вишивання ромбічних узорів дрібними стібками
- техніка вишивання занизування покриває тканину не щільно, а через визначену кількість ниток плетіння тканини
Вишивання вільною гладдю виконують по контуру малюнку, не рахуючи нитки. Вільна гладь дозволяє вишивати плавні лінії різної довжини в будь-якому напрямку, що більш характерно для зображення природних мотивів, портретів та сюжетів.
Види вільної гладі:
- проста гладь використовується в основному в рослинних орнаментах, або малюнках з дрібними елементами, і стібки виконуються по всій довжині елементу від краю до краю в одному напрямку
- штрихова гладь виконується в різних напрямках від центру елементу малюнку
- художня вишивка гладдю - це техніка вишивання різними нитками з багатою палітрою кольорів та відтінків, яка дозволяє відтворювати справжні картини за рахунок плавного переходу ниток різних відтінків та стібків різної довжини
- декоративна гладь часто використовує нитки одного кольору, але різних відтінків
За іншими характеристиками виділяють такі види вишивання гладдю:
- плоска вишивка гладдю передбачає гладенькі прямі стібки, щільно один до одного
- об'ємна вишивка гладдю, або з настилом, - виконується прямими стібками поверх перпендикулярних стібків, таким чином створюється ефект об'ємності, випуклості вишивки
- прорізна гладь, або ажурна, - це вишивка з вирізуванням отворів в окремих елементах малюнку, які також обшивають нитками, і ці отвори можуть бути з бридами (перемичками) або без брид
- техніка вишивки хардангер - це підвид ажурної вишивки, яка характеризується квадратними отворами в геометричному візерунку
- техніка вишивки рішельє - це підвиди ажурної вишивки, характерною особливістю якої є бриди, тобто перемички у великих отворах
- вишивка циркою є не окремим видом вишивання, а складним поєднанням різних видів лічильної гладі та ажурної техніки вирізування
- одностороння гладь покриває тканину лише з однієї сторони
- двостороння гладь, або двобічна, вишивається з обох сторін тканини
- біла вишивка гладдю виконується білими нитками по білій тканині
- кольорова вишивка гладдю передбачає використання різних кольорів та відтінків
- лиштва - це вишивка для оздоблення країв тканини
- ручна вишивка гладдю виконується за допомогою голки та нитки вручну
- машинна вишивка гладдю виконується на швейній машинці
Що треба для вишивки гладдю?
Перед початком роботи потрібно приготувати все для вишивки гладдю: матеріали, інструменти, схеми вишивання.
Тканина для вишивки гладдю може бути різноманітною: шовк, вовна, бавовна, оксамит, сукно, льон, бязь, сатин. Також у якості матеріалу підходить шкіра та замша. Для вишивання лічильною гладдю підбирають тканину з виразним переплетенням ниток, щоб було зручно рахувати.
Заготовки для вишивки гладдю містять вже надруковану схему малюнку на тканині.
Нитки для вишивання гладдю підбирають залежно від матеріалу основи для вишивання. На тонких тканинах краще вишивати гладдю шовковими нитками або муліне, для більш щільних - шерстяними чи поліестеровими. Товщина ниток має відповідати товщині основи.
Набір голок для вишивання гладдю: тонкі з широкими вушками. Номер ниток залежить від щільності тканини та товщини ниток.
П'яльця утримують ділянку тканини в однаково натягнутому стані, що полегшує роботу. Діаметр п'ялець варто підбирати індивідуально, який виявиться більш зручним.
Ножиці для відрізання ниток.
Наперсток для захисту пальців від голки.
Копіювальний папір може знадобитися для переносу схеми вишивки гладдю з паперу на тканину.
Схеми вишивок гладдю - це зразки або трафарети з позначенням, як вишивати ті чи інші картинки. Ескізи та схеми вишивання гладдю різних малюнків можна знайти в інтернеті безкоштовно або купити надрукованими на папері чи тканині. Або ж розробити самостійно за допомогою програми для створення схем вишивки гладдю.
Набори для вишивки гладдю містять все необхідне: заготовку з надрукованим малюнком або з окремою схемою, набір ниток потрібного кольору, голки. Такий набір для вишивання гладдю є особливо зручним для початківців та дітей, які лише вчаться вишивати.
Як правильно вишивати гладдю?
Перш за все підготуйте добре освітлене та зручне робоче місце та все, що знадобиться для вишивання гладдю.
Перед тим, як шити гладдю, варто вирівняти тканину, а по можливості добре випрасувати гарячою праскою.
Щоб нанести малюнок для вишивки гладдю, використовуйте копіювальний папір. Для цього прикріпіть його на тканину шпильками та обведіть контури малюнку олівцем, спицею або тонкою паличкою, щоб перевести його на основу.
Вишивають гладдю по добре натягнутій тканині на п'яльцях. На відміну від вишивання хрестиком, ручна вишивка гладдю без п'ялець практично неможлива, особливо для вільної гладі.
В залежності від вибраної техніки можна використовувати різні шви вишивки гладдю: "вперед голку", "назад голку", петельний, вузлики, ланцюжок та інші. Для бездоганного результату всі стібки мають бути акуратними та рівними, і між ними не повинно бути проміжків з просвічуванням тканини.
При вишиванні гладдю нитки мають бути помірно натягнуті: не звисати, але й не стягувати тканину.
Замість вузликів при вишиванні гладдю краще закріпити нитку, сховавши її за стібками. Кінчики нитки акуратно обрізають ножицями.
Як навчитись вишивати гладдю?
Ази вишивки гладдю можна отримати з онлайн-уроків покроково або з різноманітних текстових чи відео- матеріалів в інтернеті, вони доступні і безкоштовно. Але головне - це практика. Щоб потім створювати шедеври, ви повинні почати з простих схем вишивки гладдю для початківців, і довго та сумлінно напрацьовувати техніку. Виберіть схеми з геометричними візерунками, квітами або буквами, і не спішіть робити великі картини. Маленька вишита серветка з власним ім'ям, але виконана акуратними рівними стібками, набагато більше дасть для розвитку вашої майстерності у вишиванні гладдю.
Загалом техніка вишивання гладдю для початківців є однією з найскладніших, але поступово її може опанувати кожен бажаючий, маючи терпіння та докладаючи зусиль. Краще почати з прямої лічильної гладі, і нитками одного кольору, щоб навчитися робити рівні стібки, покриваючи щільно тканину. А вже потім можна поступово переходити до складніших технік та кольорової вишивки гладдю.
Навчившись загальним основам, можна пройти вже спеціалізовані майстер-класи вишивки гладдю: лічильна гладь, вишивка колодочками або ж об'ємна вишивка.