Мозаїка

Зміст

  1. Що таке мозаїка?
  2. Які є види мозаїки?
  3. Що можна зробити з мозаїки?
  4. Як зробити мозаїку?
  5. Як навчитися мозаїці?

Що таке мозаїка?

Мозаїка - це вид декоративного мистецтва, складання на твердій поверхні візерунків чи зображень з кольорових елементів: каменів, скла, смальти, керамічної плитки, шпону, бісеру чи інших твердих матеріалів. Гармонійне поєднання фрагментів різної форми, розміру та відтінків кольору створює чудові орнаменти чи цілі картини, додаючи яскравості та естетики в інтер'єр.

Які є види мозаїки?

За матеріалом, який використовується, можна виділити такі найбільш поширені види мозаїки:

  • Алмазна мозаїка - це картини з різнокольорових стразів або камінчиків, схожих на маленькі алмазики, які послідовно викладають на клейку основу у визначеному порядку.
  • Термомозаїка - це викладання на спеціальній формі зображень з маленьких різнокольорових намистинок з термопластичної пластмаси, які після нагрівання спаюються між собою в один цілісний виріб.
  • Маркетрі - це мозаїка з дерева з використанням шматочків шпону, різноманітних за породою деревини, фактурою, кольором, розміром.
  • Скляна мозаїка - це створення зображень зі скла або смальти, які надають ефект прозорості та блиску.
  • Мозаїка з бісеру може бути окремим видом мистецтва, або вже створену іншим способом картину, декороване яйце чи інший виріб додатково обклеїти бісером за схемою.
  • Кракле - це технологія мозаїки з яєчної шкаралупи, подрібненої на маленькі шматочки, це надає характерного ефекту тріщин та старовинного вигляду.
  • Мозаїка з сірників - це створення зображень або об'ємних фіґур з сірників, викладення сірників у певному порядку з використанням ефекту гри світла й тіні.
  • Керамічна мозаїка використовує шматочки керамічної плитки різної форми та розміру, які можуть бути як однотонними, так і з різними орнаментами.

Крім того, майстри можуть експериментувати з іншими доступними матеріалами, яких величезна кількість, тож повну класифікацію так створити неможливо.

За об'ємністю можна розділити на два види мозаїки:

  • Плоска мозаїка - це викладання всіх елементів на одній площині, створюючи гладку та рівну поверхню.
  • Рельєфна мозаїка - це компонування елементів на різних рівнях, створюючи об'ємний ефект.

Що можна зробити з мозаїки?

Мозаїкою можна декорувати стіни, стелю, підлогу, кути, меблі, або ж оформити як мозаїчне панно. Можна прикрасити рамку фото, дзеркало, годинник, стільниці чи двері. Створити картини, фіґурки та інші вироби з мозаїки, та практично все, що можна скласти з кольорових фрагментів.

Як зробити мозаїку?

Залежно від вибраного виду мозаїки, вам знадобляться різні матеріали для основи та в якості елементів мозаїки.

Основою для мозаїки може бути дерево, метал скло, гіпс, картон чи будь-який інший твердий матеріал.

Елементами мозаїки можуть бути найрізноманітніші тверді матеріали невеликого розміру: камінь, скло, смальта, керамічна плитка, шпон, бісер, намистини, яєчна шкарлупа, сірники, гудзики, крупи, мушлі, уламки посуду чи вази, та багато чого іншого. Фрагменти мозаїки можуть бути різного розміру та форми, і в одному виробі можна поєднувати різні матеріали, створюючи неймовірні композиції.

Технологія оздоблення мозаїкою склкадається з таких етапів:

  • Вибір зображення, підготовка схеми мозаїки. Для полегшення подальшої роботи можна позначити елементи, щоб потім послідовно складати мозаїку по номерах.
  • Підготовка основи та елементів мозаїки за схемою.
  • Послідовне викладення та компонування фрагментів мозаїки, їх закріплення на поверхні за допомогою клею або іншим способом, залежно від виду мозаїки.
  • За потреби шліфовка готового виробу, оформлення в рамку.

Як навчитися мозаїці?

Техніка створення мозаїки досить проста та доступна для початківців, навіть для дітей, тож можна легко опанувати її самостійно. Спочатку можна використовувати готові набори мозаїки, або ж поекспериментувати з доступними побутовими матеріалами, щоб виявити свій стиль та вподобання, а також навчитися основних прийомам.

А для пізнання професійних секретів та складніших прийомів можна пройти майстер-класи мозаїки з вибраного виду.