Оригамі

Зміст

  1. Що таке оригамі?
  2. Види оригамі
  3. Що можна зробити з паперу без клею?
  4. Що треба для оригамі?
  5. Техніка оригамі
  6. Оригамі для дітей

Оригамі

Що таке оригамі?

Оригамі - це мистецтво складання різноманітних фіґур з паперу, що виконується без використання клею та ножиць. Назва походить від японського орі - складати, та камі - папір. В оригамі використовуються небагато різних видів згинів, але за допомогою комбінування багатьма способами можна утворювати досить складні фіґури. Найбільш поширено створення таких виробів за допомогою послідовних схем геометричних згинів і складок.

Оригамі є чудовим хобі, яке доступне всім.

Види оригамі

Сучасне оригамі дає більше простору фантазії та дещо розширює класичну техніку. На сьогодні існують такі види оригамі:

  • Класичне оригамі робиться з одного паперового аркуша без застосування ножиць і клею. Аркуші частіше квадратні, хоча допускаються і прямокутні, трикутні, круглі. Різновид класичного - просте оригамі, коли використовується лише два види згинів: гора і долина. Хоча насправді застосовувати такі строгі обмеження не так вже й просто при створенні складніших фіґур, і це змушує активно працювати уяву та просторове мислення. Інший різновид класичного - це оригамі за розгорткою, коли на аркуші паперу вже нанесено всі лінії необхідних згинів, при цьому клей та ножиці не застосовуються (на відміну від техніки паперкрафт).
  • Модульне оригамі або оригамі з модулів - це техніка, яка використовує не один, а багато маленьких паперових аркушів. За визначеною методикою формуються спеціальні модулі з паперу, з яких і складається фіґурка. При цьому модулі можуть бути різної форми: трикутні, прямокутні, квадратні, і при з'єднанні вони добре тримаються. Таким чином можна створювати модульні фіґурки без клею чи зшивання (на відміну від техніки кусудама).
  • Кусудама - це об'ємна модель у формі кулі. Складається з різних або однакових паперових модулів, які склеюються або зшиваються між собою.
  • Кірігамі (або інша назва - кірикомі) - це техніка, дозволяє не тільки складання, але й вирізання. Походить від японського кірі - різати, та камі - папір. Співвідношення складок та надрізів може бути різним, але частіше використовуються лише невеликі надрізи майже завершеної фіґури.
  • Мокре оригамі використовує намочування паперу, але для цього потрібен щільний папір, просочений водорозчинним клеєм для скріплення волокон. Це дозволяє зліпити з паперу практично що завгодно завдяки вищій пластичності матеріалу. При цьому лінії стають більш плавними, порівняно з класичними прямими, і фіґурки стають виразнішими та більш реалістичними.

Що можна зробити з паперу без клею?

Вироби в техніці оригамі з паперу без клею і ножиць - це в першу чергу чудові витвори мистецтва, за допомогою яких можна прикрасити кімнату. Але загалом фіґурки оригамі можна використовувати більш широко, наприклад:

  • об'ємні панно;
  • прикрашання стін, абажурів;
  • декор на свята (гірлянди, іграшки на ялинку, паперові квіти);
  • декорування подарунків (бантики, квіточки, зірочки та інше);
  • упаковка подарунків;
  • рамки для фото;
  • набори навчальних матеріалів (геометричні фіґури, лічильний матеріал, фіґурки тварин та інше);
  • іграшки (літачки, які літатимуть, чи кораблики, які пливтимуть в струмочку, гадалки з прикольними відповідями, кігті на пальці тощо);
  • заготовки для розфарбовування;
  • деталі для подальших творчих задумів;
  • вазочки для сухих чи штучних квітів, та й самі квіти в таку вазочку;
  • конверти чи коробочки для зберігання;
  • сувеніри та подарунки;
  • об'ємні листівки;
  • шапки на різні випадки життя (чи то для ремонту, кепку для прогулянок, чи то дитячі корони на свята).

Що треба для оригамі?

Хоча для складання можна використовувати будь-який тонкий пластичний матеріал, частіше роблять оригамі з паперу. Для класичного оригамі потрібен папір зі щільністю 70-90 г/м², для мокрого - від 100 г/м².

Існує і спеціальний папір для оригамі, який має назву камі. Це квадратні аркуші різного кольору та розміром від 2,5 см до 25 см. Але можна робити оригамі й зі звичайного білого чи кольорового паперу А4, обрізавши до потрібного розміру, а також форми квадрата чи іншої.

Для складних моделей використовується фольгований папір, а також інші специфічні види паперу: анрю, локта, ханзі, ґампі, козо, саа, які мають довгі волокна та дуже міцні.

Техніка оригамі

Як правило, фіґури в техніці оригамі складають без розрізів з квадратного аркуша паперу, сторони якого можуть бути однакового кольору або різних. Але можна використовувати і аркуші інших форм: трикутні, шестикутні, восьмикутні і так далі. Також в одному різновиді оригамі - кірігамі - допускаються розрізи, але склеювання чи зшивання не застосовується.

Певна послідовність різних згинів чи зминань, яка дозволяє від початку і до завершення перетворити вихідний аркуш паперу на деяку фіґуру, - це і є основна техніка орігамі. Можна використовувати готові схеми, або ж самостійно придумувати, як отримати бажаний результат лише шляхом складання аркуша паперу, в тому числі винаходити нові цікаві згини. В цьому полягає вже мистецтво оригамі.

В оригамі використовується єдина система спеціальних умовних знаків, за допомогою якою записують послідовність складання. Це дозволяє передавати техніку складання іншим людям навіть по всьому світу.

З розвитком комп'ютерної графіки оригамі набув і технологічності: зараз вже існують комп'ютерні програми для проєктування фіґур оригамі та отримання готових схем для їх складання.

Оригамі для дітей

Можна починати знайомити дітей з технікою орігамі вже з 4 років, якщо у них є інтерес до паперової творчості. Це швидкий і доступний спосіб зайняти дитину чимось корисним: адже заняття оригамі розвиває не тільки дрібну моторику, але й координацію рухів, просторову уяву, творче та логічне мислення, пам'ять, уваг та здатність до концентрації. Дитина вчиться розуміти та виконувати інструкції, працювати за схемою та здійснювати дії в певній послідовності. Спокійне цікаве заняття заспокоює нервову систему, і чудово підходить в якості вечірньої гри.