Випалювання по дереву

Зміст

  1. Що таке випалювання по дереву?
  2. Види випалювання по дереву
  3. Що треба для випалювання по дереву?
  4. Як правильно випалювати по дереву?
  5. Випалювання по дереву для дітей

Випалювання по дереву

Що таке випалювання по дереву?

Випалювання по дереву, або пірографія по дереву, - це нанесення на поверхню деревини малюнку за допомогою розпеченого металевого пера спеціального приладу - випалювача. Походить від грецького πυρογραφία, що в перекладі означає писання вогнем. Є одним з видів художнього оформлення деревини.

Малюнок утворюється завдяки слідам, які залишаються на дереві внаслідок випалювання верхніх шарів. Чим довше це відбувається, тим темнішими виходять лінії. Товщина лінії також залежить від сили натискання та часу випалювання по дереву. Після випалювання вироби з дерева можна розфарбувати або покрити лаком для надійнішого збереження малюнку.

Випалювання по дереву дозволяє отримати цікаві декоративні ефекти та прикрашати таким чином меблі, дерев'яний посуд, шкатулки, створювати випалені картини, портрети з фото, пейзажі, сувеніри, іграшки та інші вироби.

Види випалювання по дереву

За стилем та способами випалювання по дереву виділяють такі види:

  • Контурне випалювання по дереву виконується кінчиком пера і схоже на писання олівцем на папері. За допомогою контурного випалюванням зручно робити написи та знаки на дереві, тонкі орнаменти, штрихування. Це базовий стандартний метод для початківців завдяки своїй простоті.
  • Силуетне випалювання по дереву за допомогою швидкого руху пера дозволяє отримати великі площі випалених поверхонь гладкої текстури різних відтінків, від світло-бежевого до майже чорного.
  • Художнє випалювання по дереву, або мальовниче, є поєднанням контурного та силуетного, але основною задачею є передача не ліній, а об'ємної форми на площині за допомогою формування ефекту гри світла й тіней.
  • Негативний метод базується на випаленні фону, виділяючи таким чином фіґуру-малюнок світлим. Реалізувати цей спосіб можна або випалюванням лише фону, або випалюванням поверхні повністю та подальшому вирізання на ньому світлого малюнку.
  • Попереднє різьблення по дереву передбачає спочатку рельєфне вирізання малюнку, і лише потім випалювання на дереві. Цей метод дозволяє додати об'ємності та випуклості зображенню.

За рівнем глибини випалювання по дереву розрізняють також плоске та глибоке випалювання. У першому способі зображення та фон знаходяться приблизно на одному рівні, а в другому - фон явно поглиблюється, створюючи таким чином рельєф.

В одній роботі можна поєднувати різні способи випалювання по дереву, таким чином отримувати оригінальні картини та композиції.

Що треба для випалювання по дереву?

Для випалювання по дереву вам знадобляться такі основні інструменти та матеріали:

  • прилад для випалювання по дереву;
  • дощечка або дерев'яний виріб, призначений для оздоблення;
  • ескізи картинок для випалювання по дереву.

У якості приладу для випалювання по дереву можна застосовувати електровипалювач, лазер, і навіть ЧПУ станок. Електровипалювачі по дереву бувають паяльникові або дротяні. Паяльник для випалювання по дереву нагадує звичайний: наконечник, рукоятка з вбудованим нагрівальним елементом та шнур живлення. Він застосовується для творення простих малюнків, так як не робить чіткі лінії. Дротяний випалювач має наконечник з ніхромової петлі, або штифт, швидше нагрівається і охолоджується, і таке випалювання по дереву електрикою дозволяє виконувати більш тонку роботу. Випалювач по дереву можна як купити в готовому вигляді, так і зробити своїми руками. Випалювати можна також за допомогою звичайного паяльника, розжарених спиць чи цвяхів, а то й лінзи, але такі варіанти використовують рідко, і хіба що для створення особливих ефектів.

Найкраща поверхня для випалювання - це фанера або інша дощечка чи брусок з м'якої деревини, наприклад, це може бути сосна, липа, береза, ясен, клен, вільха, тополя, каштан, або бук. Попередньо добре просушена та ошкурена. Для початківців та дітей на такій фанері або дошці можна зразу розміщувати схеми малюнків для випалювання по дереву. Самі ж ескізи та шаблони для випалювання можна легко знайти у відкритому доступі та роздрукувати.

Для перших проб даного виду творчості краще придбати готовий набір для випалювання по дереву, який містить випалювач з набором насадок, дощечки, трафарети малюнків, а інколи й фарби, пензлик та рамки для майбутньої картини.

Як правильно випалювати по дереву?

Перш за все, в процесі випалювання по дереву обов'язково треба дотримуватися техніки безпеки: не тримати поруч легкозаймистих предметів, працювати на вогнетривкій підставці, добре провітрювати приміщення, і головне - обережно поводитися з гарячим наконечником, щоб не травмуватися себе чи не травмувати інших. Обов'язково тримайте включений чи гарячий електровипалювач лише за пластикову рукоятку, під час маленьких пауз ставте на спеціальну металеву підставку, а по завершенню роботи вимикайте з електромережі.

Починати варто з засвоєння основних прийомів випалювання по дереву: нанесення прямих і кривих ліній різної глибини та товщини, штрихування, точок, затінення тощо. Після набуття вневненості у випалюванні базових елементів можна переходити до орнаментів та малюнків на дереві. Ескіз можна нанести на поверхню від руки, перенести з шаблону через кальку або копіювальний папір, або ж скористатися заготовками з малюнками для випалювання.

Ручку випалювача тримають як звичайний олівець. В залежності від вибраного стилю технологія випалювання по дереву передбачає дещо різні рухи пером випалювача по поверхні, але в будь-якому випадку натиск має бути легким та акуратним. Змінюючи температуру та нахил пера, можна отримати лінії різного кольору та товщини. Якщо треба зробити лінію темнішою та товстішою, випалювач тримають довше на одному місці або ж проводять повільніше, і за потреби можна пройтися декілька разів по одній лінії. По закінченню лінії перо треба швидко відірвати від поверхні.

Наступну ділянку для випалювання слід вибирати подалі від попередньої, щоб уникнути випадкового пропалення між сильно нагрітими близькими ділянками. Або ж робити паузи, щоб дерево встигло охолонути.

Після завершення випалювання готовий малюнок можна розфарбувати акварельними, акриловими або олійними фарбами або ж покрити лаком чи воском.

Випалювання по дереву для дітей

Діти можуть займатися хобі з випалювання по дереву з 8 років, зважаючи на необхідність строгого дотримання техніки безпеки. Набори для творчості для дітей з випалювання по дереву включають більш безпечні випалювачі, та все одно це робота з гарячим приладом, яка має свої ризики. Тож важливо, щоб перші заняття проходили під наглядом та керівництвом дорослих, та й пізніше варто тримати їх під контролем.

Самі ж заняття з випалювання по дереву приносять дітям багато радості та користі. Вони розвивають уважність та дисциплінованість, художнє мислення та почуття смаку, старанність та акуратність. А готові випалені картини прикрасять інтер'єр дитячої кімнати або стануть чудовим подарунком.