Зміст
- Що таке витинанка?
- Види українських витинанок та їх особливості
- Матеріали та інструменти для витинанки
- Як зробити витинанки з паперу?
- Вирізання з паперу для дітей
Що таке витинанка?
Витинанки - це давнє українське мистецтво вирізання з білого або кольорового паперу інтер'єрних прикрас: орнаментальні, фіґурні, сюжетні, ажурні, силуетні. Походить від слова "витинати", тобто "вирізати".
Рослинні або геометричні орнаменти, сніжинки, квіточки, зірочки, янголів, зображення тварин та людей, різні сюжети, символи - це далеко не все, що можна вирізати з білого або кольорового паперу. Витинанками можна прикрашати житло на свята: вікна, двері, стіни, полиці, каміни. Сучасна витинанка також використовується для сувенірів, листівок та буклетів.
Українським витинанкам притаманні чіткі візерунки та лаконізм форми, дзеркальна симетрія, узагальнене силуетне зображення без натуралізму.
Види українських витинанок та їх особливості
Класифікація витинанок проводиться за кількома параметрами.
За технологією виготовлення, призначенням та художніми особливостями:
- Ажурна витинанка - це зображення в прорізах одного аркуша паперу: прості розетки, зірки, ромби, квадрати, або складніші розгалужені дерева, гілки, букети.
- Стрічкова витинанка відзначається протяжністю в довжину та переважно декоративними мотивами, з однобічною або двобічною композицією орнаменту: рушники, рамки, аплікаційні стрічки.
- Фіранки виникли як ускладнення стрічкових одинарних витинанок, великі прямокутні портьєри з аплікаційними та мальованими візерунками.
- Серветки-витинанки різних типів: розеткові, квадратні, трикутні тощо.
- Силуетна витинанка - це коли зображенням є силует, контур фіґури, якогось об'єкту (людини, тварини, ляльки тощо).
- Сюжетна витинанка - це представлення якогось сюжету чи події.
- Ігранки мають яскраво виражений тематичний характер, часто це ілюстрації до казок, оповідань для дітей.
- Виставкові витинанки є масштабними, і призначені для експонування на виставках, оздоблення поліграфічної продукції, рекламних цілей.
За складністю:
- Одинарна витинанка виготовляється з одного аркуша паперу. Одноколірні, тому більше уваги орнаменту та декоративності форми. Як правило, це симетричне вирізування з паперу, з ритмічним повторенням мотивів.
- Складна витинанка - це аплікація чи композиція з кількох аркушів паперу, як правило, різних кольорів. В свою чергу поділяються на складені (з окремих елементів, поряд один з одним, гармонійно поєднаних між собою в єдине ціле) та накладні (елементи один поверх іншого).
- Комбінована - маловідомий вид витинанок, який додатково містить розписи та штучні паперові квіти.
За формою витинанки окремо не класифікуються, бо тут широке розмаїття варіантів: овали, кола, ромби, квадрати, смужки, і складніші форми.
Матеріали та інструменти для витинанки
Найпопулярнішим матеріалом для витинання є білий або однотонний кольоровий папір. Яскравий, глянцевий, достатньо тонкий, щоб добре складався та вирізався, але достатньо щільний та міцний, щоб вироби не рвалися. Папір для витинанок може бути друкарський, канцелярський, малювальний, цигарковий, пергаментний, обгортковий, креповий, тиснутий чи велюровий, або тонкий картон. Також, хоча класичними є витинанки з паперу, інколи їх виготовляють з фольги, тканини, рослинних заготовок і навіть дерева.
Для виготовлення витинанки також потрібні такі інструменти і допоміжні матеріали:
- чим вирізати витинанки: ножиці для паперу з гострими кінцями для ажурних (розмір ножиць прямо залежить від розміру виробів) або спеціальний ніж для складніших (нагадує звичайний шевський, його кінець заточують під гострим кутом);
- фіґурні ножиці, для вирізання такими ножицями деяких візерунків;
- простий олівець для нанесення малюнка;
- різноманітні штемпельки з ріжучим краєм у формі кругу, листочка, ромба тощо, для спрощення вирізання окремих елементів;
- клей для паперу для прикріплення витинанки до основи (за потреби).
Як зробити витинанки з паперу?
Техніка виготовлення витинанки залежить від її виду, матеріалу та рівня майстерності того, хто та як буде вирізати витинанки.
Послідовність дій під час виконання витинанки:
- Як правило, зображення попередньо наносять на папір простим олівцем, позначаючи контури.
- Якщо зображення симетричні або повторюються, папір попередньо можна скласти від двох до восьми разів, в залежності від щільності.
- Вирізати за контурами всі елементи витинанки, врахувавши місця з'єднань.
- За потреби, наклеїти на основу.
Техніка витинання ножицями з паперу дає плавність ліній, ажурність, виразність та вишуканість контурів і силуету. Широким розворотом боків роблять великі надрізи, повертаючи в руках складений аркуш паперу, а по краям витинають кінчиками ножиць. Повторювані ажурні прорізи у формі кружалець, листочків, пелюсток та інших простих елементів можна вибивати відповідними штемпельками.
Справжні майстри постійно експериментують, придумують нові авторські техніки, тому сучасна витинанка може також містити елементи розпису, мозаїки, паперопластики (квілінгу, оригамі), різноманітні інсталяції. Також папір можна не лише вирізати, але й рвати або підщипувати шматочки паперу пальцями. Для таких "вириванок" папір попередньо треба зім'яти для пом'якшення, а вже потім руками робити візерунки.
Вирізання з паперу для дітей
Відома забавка - вирізати сніжинки на вікно, і це найкраща ілюстрація, що таке витинанки для дітей. Це заняття вимагає зосередженості та терпіння, особливо якщо виріб відносно великий і складний. Вирізалки з паперу корисні для дітей, вони сприяють розвитку не тільки дрібної моторики, але й уваги, уяви та просторового мислення.