Зміст
- Що таке електро саморобки?
- Що треба для електросаморобок?
- Як застосовують електро конструктори та їх види?
Що таке електро саморобки?
Електричні та електронні саморобки своїми руками - це виготовлення в домашніх умовах або дитячих гуртках цікавих та корисних, але простих пристроїв, які використовують силу електрики, і не вимагають для свого виготовлення серйозних професійних знань чи інструментів. Більшість таких конструкцій можна скласти з широкодоступних електронних деталей та матеріалів, а то й розібравши старі домашні речі, пристрої або іграшки.
За допомогою електричних та електронних саморобок можна створювати практичні пристрої для дому, дачі або гаражу, які пригодяться в повсякденному побуті. Це дозволяє додати комфорту в життя і при цьому зекономити гроші. Більше того - саморобні електронні пристрої часто виконують звичайні побутові завдання більш якісно та швидко, порівняно з заводськими, за рахунок врахування індивідуальних умов. Багато умільців навіть продають свої саморобні машини, електроприлади чи радіоелектронні іграшки. Конструювання електро саморобок є також чудовим методом зацікавити дітей фізикою, вони зможуть легко освоїти основи електроніки, електротехніки, радіоелектроніки, механіки.
Використовуючи прості схеми або адаптуючи складніші під власні побажання та можливості, своїми руками можна конструювати такі цікаві електронні та електричні саморобки, наприклад:
- електродзвінок;
- вимикач світла;
- регулятор яскравості;
- світлодіодний пристрій;
- таймер;
- термостат для холодильника;
- датчик вологості грунту;
- аматорська радіостанція;
- антена для радіо;
- WI-FI антена;
- електронний замок;
- електронні, в тому числі радіокеровані іграшки.
Що треба для електросаморобок?
Для того, щоб виготовляти електричні та електронні саморобки своїми руками, вам знадобляться:
- Знання: електроніка, радіоелектроніка та електротехніка для початківців. Звісно, в цілому дані напрямки науки - це величезні пласти знань, для освоєння яких знадобиться багато часу, до того ж вони не стоять на місці та активно розвиваються. Та для електронних саморобок як хобі достатньо лише загальних основ на шкільному рівні.
- Електронні компоненти, або інша назва радіодеталі, радіокомпоненти, радіоелементи, радіо запчастини - це все по суті синоніми. Радіодеталі використовувались спочатку для виробництва радіоапаратури, а потім поширилися і на інші електронні пристрої без зв'язку з радіо, проте звична назва залишилася. Базові електронні компоненти використовуються у всіх електроприладах (від світильників чи датчиків до пральних машин та комп'ютерів) та забезпечують їх працездатність. Для хобі електроніки достатньо розбиратися в типах електронних компонент, знати їх призначення та візувально їх впізнавати: діоди, мікросхеми, транзистори, резистори, конденсатори, дроселі, перемикачі, реле, фотосенсори, дисплеї, запобіжники, мікрофони, датчики тощо. Виготовляти ці радіодеталі не доведеться: можна або купити заводські в магазинах радіоелектроніки або ж взяти зі старих домашніх електропристроїв: дитячих іграшок, комп'ютерної техніки, електронних годинників тощо. Наприклад, можна виготовляти нові електро саморобки з моторчиків дитячих машинок, використовувати силові транзистори з материнських плат неробочих комп'ютерів або блоків живлення.
- Матеріали та не електронні комплектуючі залежать від функціонального призначення та типу пристрою. Можуть знадобитися фанерні, дерев'яні чи пластикові частини, металевий каркас чи колеса, клей чи болти з гайками, а то й фарба для гарного зовнішнього вигляду.
- Інструменти для радіолюбителів та початківців-електротехніків не потрібні дорогі та професійні. Для електро саморобок знадобляться набір викруток, плоскогубці (пасатижі), кусачки, пінцет, багатофункціональний тестер (мультиметр) та паяльник (або паяльна станція).
- Електронні схеми - це графічні зображення елементів електропристрою та зв'язків між ними за допомогою умовних графічних, цифрових та буквенних позначень. Треба вміти їх читати, тобто розбиратися в цих позначках. Для початківців знадобляться готові схеми простих електронних та електричних саморобок, у вільному доступі їх є дуже багато на будь-який смак. Часто це не просто радіо любительська схема, а ціла покрокова інструкція, яка включає в себе детальні описи, фото, навіть відео з наочною демонстрацією всіх етапів процесу виготовлення. Своїми руками радіосхеми та електросхеми створювати набагато цікавіше, хоча й складніше. Як тільки будете готові придумувати конструкції самостійно, то пригодиться онлайн симулятор електричних та електронних схем, в якій можлива теоретична побудова та перевірка працездатності тієї чи іншої схеми радіоелектроніки, електроніки чи електротехніки. Такий онлайн конструктор електричних схем дозволяє змоделювати електричне коло будь-якої складності та подивитися, як воно буде працювати та як на неї впливають ті чи інші компоненти та параметри.
- Техніка безпеки при роботі з електрикою - важлива річ, за яку не варто забувати. Хоча нас з дитинства і вчать не пхати пальці в розетку, та тут доведеться ці "розетки" розбирати та збирати, тож доведеться суворо дотримуватися більш дорослих правил. І звісно, бути присутнім та приймати активну участь при виготовленні електричних саморобок дітьми.
Як застосовують електро конструктори та їх види
Для дітей та початківців дорослих в нагоді стануть електро конструктори: готові набори, які містять у складі всі потрібні електронні компоненти для виготовлення простіших пристроїв, а також детальні схеми та інструкції з поясненнями. За допомогою електроконструктора можна легко навчитись реалізувати свої перші електронні та електричні схеми, вивчати їх дію та створювати на їх базі справжні електропристрої. Дитячі stem-конструктори знайомлять з основами електроніки, радіоелектроніки, електротехніки та механіки без нудних підручників та лекцій.
За складом елементів та класом виробів електроконструктори поділяють на такі види:
- Електричний конструктор - це, як правило, найпростіші прилади, які використовують електрику для елементарних світлових або звукових ефектів. Наприклад, це може бути гірлянда або електричний дзвінок.
- Електромеханічний конструктор - додає механічні дії, тобто рух всього технічного об'єкту або його частин. Прикладами електромеханічного конструктора є вентилятор, рухома модель машинки або іграшковий кран з управлінням по проводах.
- Електронний конструктор - це по суті електроконструктор з транзисторами та мікросхемами, які дозволяють складнішу обробку інформації, а отже, й більш складні сценарії поведінки об'єктів. Даний конструктор дозволяє зібрати електронний настільний годинник, світломузику, реле часу, дитячий іграшковий світлофор, регулятор яскравості, таймер та багато іншого. Слід зауважити, що це найпопулярніший вид електро конструкторів, і захоплення саме електронікою може дати поштовх у наступний рівень: створення автоматичних пристроїв зі складною програмованою поведінкою, а це вже робототехніка.
- Радіоконструктор - це робота з радіохвилями, і по суті це - зв'язок, передача сигналів. За допомогою радіо конструктора можна зібрати такі пристрої як металошукач, радіоприймач, машинка на радіоуправлінні тощо.
За наявністю необхідності пайки набори можуть бути:
- Конструктор для пайки потребує традиційної пайки радіодеталей на платі.
- Конструктор без пайки передбачає використання спеціальної плати, в яку електронні компоненти лише вставляються, і завдяки цьому допускає багаторазове використання.
За результатом електро конструктори поділяються на такі типи:
- Призначені для складання одного або декількох подібних конкретних виробів, свого роду електронні 3d пазли. За умови дотримання покрокової інструкції по складанню ви отримаєте гарантовано працездатну електронну модель, іграшку чи пристрій.
- Універсальний набір електронних компонентів, які дозволяють збирати різні вироби.
Починати краще всього з найпростіших дитячих електричних або електронних конструкторів без пайки, у яких небагато деталей та схем. Часто такі конструктори - це прості складані іграшки з моторчиком на батарейках або на сонячних елементах. Їх треба лише зібрати за визначеною схемою. Засвоївши основні принципи та зрозумівши, як це все працює, поступово можна ускладнювати схеми, підключати радіо конструктори, механіку, і нарешті брати в руки паяльник та придумувати власні унікальні конструкції.