3d пазли

Зміст

 1. Що таке 3d пазл?
 2. З чого роблять 3д пазли?
 3. Що можна зібрати з 3д пазлів?
 4. Чим особливий механічний 3д пазл?
 5. Як складають 3d пазли?
 6. 3д пазли для дітей

3d пазли

Що таке 3d пазл?

3д пазл - це об'ємна збірна модель, яка поєднує в собі можливості конструктора та традиційного пазла. Назва походить від англійського 3 dimension, скорочено 3 д (три д), тобто це тривимірний пазл, який дозволяє отримати відображення об'єкту у трьох вимірах.

На відміну від плоских картинок, 3d пазли дають набагато більше можливостей, відчуттів та дозволяють у повній мірі отримати задоволення від своєї роботи. З них можна зібрати реалістичні тривимірні будівлі, технічні об'єкти чи тварини, які навіть можуть рухатися. Складні конструкції створюють за допомогою комп'ютерного 3d моделювання, тож всі розміри і контури точні та відповідають одне одному і прототипу у відповідному масштабі.

Складають Зд пазл з готових деталей без використання клею чи інших кріпильних елементів. Фіксацію забезпечує спеціальна форма країв деталей, що отримала ту ж назву "пазл": різноманітні зубчики та виступи щільно входять у відповідні пази та поглиблення, що ідеально підходять один одному, та міцно тримаються разом. І як конструктор, такий виріб можна знову розбирати і збирати безліч разів. Складні З д пазли укомплектовуються покроковою інструкцією, який полегшує процес збірки, але радимо не поспішати нею скористуватися. Спочатку спробуйте зібрати 3д пазл самостійно, адже це набагато цікавіше.

З чого роблять 3д пазли?

Виготовляють 3d пазли з дерева, фанери, картону та багатьох інших матеріалів. У кожного з них є свої переваги та особливості:

 • Дерев'яні 3д пазли можуть виробляти з високоякісної цільної деревини або з фанери. З них складають різноманітні будівлі, меблі, предмети побуту, транспорт, скелети тварин тощо. 3д пазли з дерева є найбільш популярними завдяки своїй екологічності, натуральності та приємним відчуттям при взаємодії.
 • 3д пазли з фанери вирізають лазером на листі, звідки деталі потім легко виймаються.
 • 3д пазли з картону набагато дешевші та простіші, більше підходять для дітей та початківців. Їх виготовляють зі щільного картону, гофрокартону або з ламінованого пінокартону. Картонні 3d пазли використовують для найпростіших навчальних моделей з малою кількістю деталей: об'ємні геометричні фігури, квіти, фіґурки звірів, казкові персонажі, транспорт тощо.
 • Керамічні 3д пазли мають досить вузьку спеціалізацію - як правило, це кам'яні або цегляні будівлі, в залежності від кольору елементів. Такий керамічний конструктор з цеглинок може до найменших деталей відтворювати неймовірної краси замки з реальної нашої історії або з казок.
 • 3д пазли з металу краще підходять для дітей старшого віку, підлітків та дорослих. Вони відтворюють технічні об'єкти реального світу: машини, літаки, військову техніку.
 • 3д пазли з пластику можуть бути прозорими або матовими. Це поширений недорогий довговічний матеріал, який легко обробляти та фарбувати в різні яскраві кольори. І це єдиний матеріал, який є стійким до вологи, тож лише з пластику можна складати різноманітні предмети для використання з водою або які доведеться часто мити: вази, підставки, навчальні посібники тощо.
 • Кристалічні 3д пазли є підвидом пластикових, їх виготовляють прозорими, так що нагадують кришталь або кольорове скло. Кристалічні З д пазли інколи доповнюють підсвіткою, що додає загадкового ефекту, тож з них часто складають світильники та нічники, об'єкти з космічними та зоряними мотивами, або відтворюють казкові магічні пристрої.

Що можна зібрати з 3д пазлів?

Велика різноманітність матеріалів дозволяє виготовляти 3d пазли будь-якої форми та конструкцій. Кожен може знайти собі до душі улюблену тему, а найбільш популярними є такі:

 • Будівлі: 3д пазл замок Нойшванштайн чи мавзолей Тадж Махал, Хогвартс із всесвіту Гаррі Поттера чи Ходячий замок з одноіменної історії, історичні архітектурні пам'ятки чи казкові будиночки для принцес. Такі об'ємні пазли привернуть увагу дорослих та дітей, яким цікаві історія, географія, а ще фантастичні світи.
 • Транспорт: 3д пазл машина чи літак, автобус чи мотоцикл, танк чи ракета, паровоз чи корабель. Для мандрівників в душі чи завзятих винахідників, технарів чи автогонщиків.
 • Технічні цікавинки: 3д пазл шкатулка або сейф, глобус або космос з планетами, годинник або секундомір. Ця група більш цікава як рухливий 3d пазл, щоб відображала функціональне призначення об'єкту.
 • Тварини: 3д пазл динозавр чи дракон, собака чи кішка, панда чи слон, тигр чи лев, сова чи орел, метелик чи жук, черепаха чи равлик. Такий Зд пазл також може стати навчальним посібником з анатомії тварини, або ж просто іграшкою.
 • Головоломка пазл 3д може не бути моделлю якогось об'єкту, і основне її призначення - примусити поламати голову при її складанні. Це можуть бути букви, ключі, замки, абстрактні фіґури тощо.

Чим особливий механічний 3д пазл?

Механічні 3d пазли - це рухливі механізми, які працюють без електричного струму. Вони функціонують завдяки поєднанню шестерней, силі тяжіння, гумомотору чи заводному механізму, а також законів фізики, точніше - механіки, підрозділу фізики.

Часто вони мають прототипи в реальному світі та відтворюють їх характерні рухи та функціональні можливості: пересуваються по визначеному шляху чи показують задану виставу, піднімаються чи опускаються, замикаються чи відмикаються, світять чи відтворюють звуки, відлічують час чи вимірюють вагу. Найбільш хитромудрі механічні 3д пазли мають ще й секретні схованки чи приховані міні-ігри, які попередньо треба знайти.

Завдяки механічним 3д пазлам фізика стає більш відкритою та зрозумілою: у моделях з відкритим дизайном ви навіть можете побачити кожну шестерінку та як саме вони взаємодіють між собою, і як в результаті їх взаємодії виникає рух.

Як складають 3d пазли?

Є два основних типи конструкцій 3 д пазлів: як конструктор, і шарами.

 • Конструктор 3д пазл збирається класично з окремих елементів довільної форми, але без кріпильних деталей, тобто всі з'єднання лише за принципом пазла. Такий 3d пазл більше нагадує звичайний конструктор, тільки вже з наперед заданим набором деталей для конкретного виробу (або ж кількох варіантів виробів в одному наборі).
 • 3д пазл шарами використовує принцип 3d друку, тож всі фіґури формуються з окремих плоских деталей, шарів по горизонталі або вертикалі. Кожен елемент має своє визначене місце. При цьому, шари можуть скріплюватися між собою за принципом пазла або вимагати склеювання, або ж вся складена конструкція скріплюється в кінці збірки спеціальною шпилькою чи іншою додатковою деталлю.

3д пазли для дітей

Об'ємні пазли можуть бути як різного рівня складності, так і різної тематики, тож виділити дитячі 3д пазли легко. Казкові замки та персонажі улюблених мультиків, гоночні машинки та карети для принцес зацікавлять дівчаток та хлопчиків різного віку. Прості геометричні фіґурки з 3-6 деталей зможе скласти навіть трирічний малюк, для більш старших дітей підійдуть архітектурні споруди чи технічні конструкції вже з 15-20 елементів, а для школярів та підлітків по силам навіть від 100 чи навіть 500-600 елементів.

Користь же 3д пазлів для дітей величезна! В першу чергу, вони розвивають просторове мислення, що особливо важливо в епоху повального використання ґаджетів з плоским екраном. Цікаві конструкції чи головоломки здатні зацікавити дітей архітектурою, історією або фізикою. Інтелектуальний та творчий розвиток, логічне мислення, пам'ять та увага, терпіння та вміння доводити справу до завершення, дрібна моторика та координація рухів, і навіть конкретні навички технічного конструювання - все це стимулюється за допомогою дитячих 3д пазлів.