Складання пазлів

Зміст

  1. Що таке пазли?
  2. Види пазлів
  3. Чим корисні пазли?
  4. Складання пазлів для дорослих
  5. Складання пазлів для дітей
  6. Як складати пазли?

Складання пазлів

Що таке пазли?

Пазл - це гра-головоломка, суть якої - складання цілого з частин, де кожен фрагмент має своє визначене місце та має бути розміщений у правильному порядку. Походить від англійського слова puzzle (пазл), що означає головоломка, також є малопоширений український відповідник - складанка або складачка.

Класичні пазли - це складати зображення на площині, але зараз існують вже й 3d пазли, що пропонують збирати об'ємні моделі.

Види пазлів

Доступними та поширеними є онлайн-ігри пазли, але далі будемо розглядати все ж таки матеріальні пазли, які можна взяти в руки.

В залежності від форми та призначення, виділяють такі типи пазлів:

  • Картинки-пазли - це найбільш поширені та зрозумілі всім пазли, які є зображенням, розрізаним на частини. Діти вчаться збирати прості малюнки з 6-8 деталей, а дорослі збирають великі картини з пазлів, які потім стають прикрасою інтер'єру.
  • 3d пазли - це об'ємна збірна модель, яка поєднує в собі можливості конструктора та традиційного пазла.
  • Кубики-пазли містять частини різних зображень на кожній своїй грані, так що з декількох кубиків можна скласти цілий пазл, повертаючи кубик правильною стороною. Такі пазли найчастіше продають в наборах з 4-х, 6-ти або 12-ти кубиків, і тому вони є багатофункціональною дитячою грою.
  • Рамка вкладиш по суті є сортером, який складається з дерев'яної або іншої твердої основи з виїмками, та деталей, які треба вкласти на свої місця за принципом пазла.
  • Пазли-асоціації часто відносять до настільних ігор, адже тут треба не стільки зібрати візуальне зображення, скільки у формі пазлів поєднати логічно пов'язані між собою окремі картинки. Наприклад, це можуть бути пари букв (великі-малі, друковані-прописні тощо), цифри (знак та кількість крапочок чи об'єктів), пазли на зв'язки між поняттями (хто де живе з тваринок або хто що їсть, правильно-неправильно, антоніми тощо). Такі логічні пазли можуть складатися і лише з 2-х частин, але в одному наборі таких пар пазлів-половинок буде більше.
  • Книжка з пазлами поєднує текст для читання малюкам та сторінку-пазл на відповідну тематику. Книга з пазлами для дітей є одночасно грою та заохоченням до читання.
  • Фоторамка пазл - це швидше інтер'єрна прикраса, ніж гра чи навчання. Але таку рамку для фото все одно треба попередньо зібрати як пазл, хоча на складну головоломку то, звісно, не тягне.
  • Килимки пазли - це м'який каремат на підлогу у вигляді конструктора з пазлів. Кожен елемент - це окремий мат з краями як у пазла, так що разом вони з'єднуються у єдиний килимок, інколи на всю кімнату. Для дітей такі пазлові килимки роблять з розвиваючою тематикою: букви, цифри, тварини тощо.

За матеріалом виготовлення пазли теж є дуже різноманітними:

  • Пазли з картону є найбільш поширеними завдяки своїй економічності, простоті та можливостям поліграфічного друку. На пазлах з паперу можна розмістити будь-яке зображення з високою точністю аж до кожного пікселя, а також з яскравістю та широкою палітрою кольорів. Але такі пазли можна дітям лише від 3-х років.
  • Дерев'яні пазли розширюють можливості цієї гри-складанки і для дітей, і для дорослих. Дерев'яна іграшка-пазли може бути об'ємною або з твердою основою, а ще вона більш довговічна та й просто приємніша на дотик. Для найменших малюків дерев'яні пазли є більш безпечними, ніж картонні. А ще пазли з дерева або фанери є гарною прикрасою в інтер'єрі.
  • Пластикові пазли мають перевагу завдяки своїй стійкості до води, а отже, їх можна легко мити. Саме з пластику роблять пазли для ванни, щоб малюк охоче йшов купатися.
  • М'які пазли призначені в основному для маленьких дітей, які ще погано координують свої рухи та можуть забитися об тверді предмети. Роблять такі пазли з фетру, поролону, спіненої гуми та інших м'яких матеріалів. Це можуть бути пазли-картинки або ж ігри з липучками, за принципом дії схожі на рамки-вкладиші.
  • Магнітні пазли можуть мати будь-яку основу (дерев'яну, пластикову чи іншу), але укомплектовуються магнітами для кожної деталі. Такими пазлами на магнітах діти можуть гратися на магнітних дошках чи й просто на холодильнику. Дуже зручно в дорозі, бо і дитина зайнята, і розсипані іграшки не доведеться шукати.

За тематикою дорослі та дитячі пазли мають величезне різноманіття, залежно від виду пазла: картини художників та пейзажі, мультики та казки, улюблені герої та персонажі, моделі машин та архітектурні шедеври, навчальні підбірки професії та пори пору, мапа України та світу, різноманітні тварини та рослини і так далі.

За кількістю елементів дитячі пазли починаються від 2 і до 200-300 деталей. Дорослим буде цікава більша кількість, але ще залежить від типу пазла та тематики: деякі пазли-головоломки навіть з малою кількістю деталей примусять підключити всі свої інтелектуальні ресурси.

Найбільш цікавими є незвичайні пазли: круглі або фіґурні пазли, флуоресцентні пазли, що світяться, однотонні чорні або білі дзен-пазли, квест-пазли з ланцюжком завдань.

Чим корисні пазли?

Метою складання пазлів може бути відпочинок, розвиток або ж розвага для всієї сім'ї, але в будь-якому випадку це не тільки цікава гра, але й корисне заняття всіх: дорослих і дітей, дівчаток та хлопчиків, будь-якого віку та роду занять.

Користь пазлів для дорослих:

  • Антистрес: складання пазлів допомагає відволіктися від проблем на роботі чи поганого настрою, швидко і непомітно позбутися стресу. Відгородитися від зовнішнього світу з його проблемами та приділити час собі. Пазли - це своєрідна медитація в діях, яка приводить нашу психіку до ладу.
  • Концентрація уваги: через постійне інформаційне навантаження дорослі часто стають розсіяними. Таке монотонне зосереджене заняття дозволяє заспокоїти нерви та сконцентруватися.
  • Покращення короткочасної пам'яті: при збиранні пазлів треба запам'ятовувати фрагменти, щоб простіше підбирати підходящі.
  • Інтелектуальний тонус: розвиваються не тільки дітлахи, тож складаючи пазли, дорослі теж покращують свій розум та уяву. Потрібно думати, аналізувати, приймати рішення, а це чудове тренування для мозку. В тому числі, збирання об'ємних пазлів тренують просторове мислення.
  • Естетичне задоволення: якісно виготовлений пазл сам по собі приносить приємні відчуття через зір та дотик. Інколи треба щось і в руках покрутити, особливо якщо основна робота проходить за комп'ютером десь у віртуальному світі.
  • Творчість: кожній людині треба відчувати себе творцем хоч у чомусь малому. А в результаті може вийти гарна картина або корисний виріб для дому, який ще довго приноситиме радість та задоволення від зробленого.
  • Цікаве дозвілля: якщо це захоплює, то чому б просто не провести свій вільний час з задоволенням?

Користь пазлів для дітей важко переоцінити, адже це багатофункціональна гра для будь-якого віку, аби лише підбирати правильний рівень складності та відповідність тематики інтересам дитини. У загальному випадку складання пазлів розвиває:

  • Дрібна моторика рук та координація: дрібні деталі треба піднімати, тримати, вкладати на місця. Це добре тренує пальчики.
  • Логічне мислення: завдяки пазлам дитина розуміє зв'язки між часткою і цілим, а ще потрібно враховувати форму, колір, послідовність збирання.
  • Уява: потрібно тримати всю картинку в голові та ще й перевертати якийсь елемент в своїй уяві, щоб підбирати потрібні фрагменти.
  • Просторове мислення: якщо це 3д пазл, то доведеться тримати в голові тривимірний образ майбутнього виробу.
  • Пам'ять: тримаючи в голові як цілий образ, так і окремі раніше побачені фрагменти, дитина тренує довільну пам'ять.
  • Акуратність та увага до деталей: навіть один невірно поставлений елемент зіпсує всю картинку, а отже, малюк починає розуміти важливість бути уважним.
  • Терпіння, наполегливість та посидючість: довгий процес приносить результат лише в самому кінці, тож треба набратися терпіння.
  • Самостійність та здатність приймати рішення: навіть якщо перші пазли будуть складатися за допомогою дорослих, але поступово дитина вчиться самостійно виконувати спочатку окремі операції, а далі й розв'язувати всю головоломку.
  • Комунікативні навички та робота в команді: якщо збирати пазли з рідними або з друзями, то доведеться вчитися спілкуватися та координувати свої дії з іншими.
  • Розширення світогляду: залежно від тематики пазлу, дитина може отримувати корисну інформацію, пізнавати світ.

Складання пазлів для дорослих

Дорослі отримають задоволення від складання пазлів з достатньо високим рівнем складності. Це мають бути або картини з кількістю деталей від 500-1000, або тривимірні пазли, або складні головоломки, або якісь незвичайні варіанти, як от дзен-пазл. Естестика складанок також має важливе значення: картини відомих художників або неймовірна краса природи, архітектурні шедеври або зачаровуюча ритміка старовинних механічних потягів. Практицизм дорослих також впливає: дерев'яна мапа України на всю стіну у вигляді областей-пазликів або зібрана власними руками оригінальна підставка на стіл додадуть задоволення від складання.

Складання пазлів для дітей

Заохочувати дітей до самого процесу складання пазлів можна з 2 років, але використовувати деякі види пазлів в іншій якості можна і набагато раніше (наприклад, пазлові килимки або м'які кубики-пазли). Для найменших такі іграшки мають бути з м'якого матеріалу та не містити дрібних деталей, а малюнки на них - простими та яскравими з чіткими кольоровими переходами.

Рівень складності має відповідати віку та рівню індивідуального розвитку дитини, і поступово збільшуватися по мірі освоєння малюком. За кількістю елементів варто орієнтуватися на такі рекомендації залежно від віку:

  • до 2 років: 2-8 деталей;
  • 1,5-3 роки: 6-15 деталей;
  • 3-4 роки: 12-35 деталей;
  • 4-7 років: 30-60 деталей;
  • від 6 років вже можна пропонувати пазли від 50 деталей і більше, і тут вже індивідуальність дитини має вирішальне значення.

Вказані рекомендації стосуються звичайних пазлів-картинок, але цікавими будуть також складніші види пазлів з меншою кількістю елементів. Спочатку бажано підбирати такі пазли, щоб дитина складала їх за один підхід, а якщо їй сподобається це заняття - тоді можна й ускладнювати задачу, але потроху.

Тематика пазлів має відповідати інтересам дитини. Найпопулярнішими є пазли з тваринами, машинками, героями казок та мультфільмів, а ще букви та цифри.

При складанні перших пазлів дитині знадобиться допомога старших, але далі вона поступово почне справлятися самостійно. При цьому, спільне складання великих пазлів всією родиною в будь-якому віці буде захоплюючим заняттям.

Як складати пазли?

Для дітей 3, 4, 5, 6 років складати пазли з невеликою кількістю деталей не вимагає якоїсь особливої стратегії чи методики. Але як швидко скласти пазли на 1000, 1500, 2000 та ще більше деталей? Навіть для дорослих така задача не вирішується сходу і просто, а отже, треба складати пазли за деякими правилами:

  1. Складайте пазли зразу на спеціальному килимку, твердій дошці розміром з майбутню картину чи основу виробу, або хоча б на столі, звідки не треба буде їх забирати довгий час.
  2. Переверніть всі пазлики лицьовою стороною вверх та відсортуйте: окремо з рівною стороною (рамка чи основа пазла), по кольорам та візерункам, за формою, з особливими ознаками.
  3. Спочатку варто збирати рамку або основу майбутнього пазла, а потім - крупні частини, які виділяються та навряд чи можуть бути переплутані (обличчя, написи, маленькі об'єкти тощо). Зібрані частини розміщуйте всередині рамки приблизно на своєму місці, орієнтуючись на зразок.
  4. Починайте з легших та зрозуміліших частин пазла. Складніші стануть простішими, як тільки для них визначиться місце між вже складеними.
  5. Не намагайтеся з силою з'єднати деталі між собою. Якщо вони не стають "сходу", то це невірний підбір, навіть якщо дуже схоже на це. Шукайте іншого "брата-близнюка" або просто відкладіть на пізніше.
  6. Якщо втомилися, то відкладіть та зробіть паузу. Заняття має приносити задоволення, та й зі свіжим поглядом легше потім складеться те, на чому застрягли зараз.
  7. Якщо раптом так трапилося, що загубилося один чи кілька деталей, то це не трагедія. Зробіть з картону схожий елемент, розмістіть та покрийте лаком. Для великих робіт це буде непомітно.
  8. Не піднімайте та не перевертайте складений пазл, якщо ви ще не скріпили деталі. Навіть якщо вам здається, що вони стійно тримаються, при переміщенні вони можуть зсунутися на розсипатися.

Як тільки роботу буде завершено, обов'язково насолодіться створеним шедевром! Навіть якщо ви не планували залишати виріб в зібраному вигляді, хай деякий час побуде так для милування та гордості.