Зміст
- Що таке майстрування з дерева?
- Що можна зробити з дерева своїми руками?
- Яку деревину використовують для художньої обробки?
- Види роботи з деревом
- Інструменти для обробки дерева
- Деревообробні верстати: види та призначення
Що таке майстрування з дерева?
Майстрування з дерева - це виготовлення своїми руками оригінальних дерев'яних виробів для дому, подвір'я, особистого користування, подарунків або на продаж. Робота по дереву включає художню обробку деревини та може поєднуватися з іншими видами творчості (розпис по дереву, вироби з епоксидної смоли та інші).
Роботи з дерева своїми руками завжди цінуються завдяки своїй екологічності, такі вироби чудово вписуються в інтер'єр будь-якого стилю, додають особливого затишку. Деревина - це безпечний, міцний, довговічний, легкий та доступний матеріал, а завдяки своїм унікальним характеристикам є найбільш популярною для хобі та домашніх саморобок.
Що можна зробити з дерева своїми руками?
Саморобні вироби з дерева ручної роботи цінуються за свою неповторність. Досвідчені майстри здатні виготовляти справжні шедеври мистецтва. Вишукані меблі та декор прикрасять будинки, а прикраси, шкатулки, годинники чи статуетки стануть унікальними подарунками. Для початківців доступні легкі та прості маленькі вироби з дерева чи фанери, їх може створити своїми руками в домашніх умовах кожен бажаючий: у відкритому доступі є ескізи, схеми, шаблони та креслення на будь-який смак та рівень майстерності.
Ось цікаві ідеї для виробів та саморобок з дерева, що роблять своїми руками:
- полички, столи, стільці, лавки та інші меблі;
- скриньки, шкатулки, органайзери, скарбнички;
- декоративні тарілки, підставки для фруктів чи цукерок;
- підставки для квітів;
- настінні годинники;
- лампи та світильники;
- фоторамки;
- намиста, кулони, браслети та інші прикраси;
- оздоблення для вікон, дверей;
- альтанки та огорожі;
- музичні народні інструменти;
- іграшки для дітей;
- шахи, нарди та інші настільні ігри;
- заготовки для різних видів творчості: розпис, декупаж чи різьблення по дереву;
- кухонні дошки;
- підсвічники;
- поробки для прикрашання двору та саду: хатинки, містки, статуетки, візочки;
- а також різноманітні фіґурки, статуетки та сувеніри.
Яку деревину використовують для художньої обробки?
В залежності від виробу та рівня майстерності підходять різні види твердих та м'яких пород дерев. Класифікація деревини за твердістю доволі проста, всі види діляться на тверді (клен, дуб, бук, в'яз, тис, акація, явір, груша, слива, яблуня), середньої твердості (береза, верба, горіх, черешня, ліщина) та м'які (липа, осика, вільха, тополя, сосна, ялина, шовковиця) породи.
Своїми руками виготовляють вироби з різноманітних форм деревини:
- з фанери, ДВП, ДСП, МДФ різних сортів та товщини;
- з гілок, кори, пеньків та коріння дерева;
- з масиву натурального дерева;
- з обрізків деревини та відходів після виготовлення інших великих виробів.
Початківцям краще пробувати свої сили, використовуючи фанеру, дерев'яні планки, ліщину або гілки дерев різної товщини та форми - це найлегший та найбільш доступний матеріал для майстрування. Набравшись досвіду, вже можна купувати деревину, починаючи з менш цінних порід, а вже потім переходити до липи, горіха, ясена, кедра чи червоного дуба.
Види роботи з деревом
Деякі з видів обробки дерева використовують для первинної підготовки деревини, інші задають форму виробу, і, нарешті, є такі, що призначені для оздоблення та завершують художнє оформлення.
До формотворчих способів ручної роботи з деревом можна віднести два основні види:
- Столярство - це виготовлення відносно невеликих виробів з дерева за допомогою столярних з'єднань.
- Деревообробне токарство - це обробка методом точіння заготовок з деревини різних порід.
Технологія оздоблення художніх виробів з деревини та фанери включає такі способи:
- Розпис по дереву - це нанесення на поверхню малюнку фарбами, покриття лаком.
- Інкрустація по дереву, або мозаїка, - це орнаментальне оздоблення шматочками дерева, які вирізають і вкладають у поверхню.
- Випалювання по дереву - це нанесення малюнку за допомогою розпеченого металевого пера.
- Різьблення по дереву - це художнє вирізання зображень або візерунків.
Незважаючи на величезне різноманіття виробів із деревини та видів обробки дерева, всі технології базуються на поєднанні невеликої кількості основних операцій: різання, стругання, свердління, точіння, шліфування тощо. Ці операції та загалом вироби з дерева можуть бути виконані як за допомогою ручної роботи, так і з використанням різноманітних верстатів, в тому числі ЧПУ, які полегшують фізичну працю та підвищують точність обробки.
Інструменти для обробки дерева
Для роботи з деревом використовуються інструменти, кожен з яких призначений для виконання відповідної функції: розмічання, пиляння, стругання, різання, шліфування деревини та інші. В залежності від призначення виділяють такі види:
- розпилювання: пилка, ножівка, лобзик;
- рубання: сокира;
- стругання: рубанок, струг, цикля;
- довбання: стамеска, долото по дереву;
- свердління: свердло, буравчик;
- вирізання: ніж для різьби, стамеска.
Деревообробні інструменти можуть бути ручні або електричні:
- Ручні інструменти для обробки деревини вимагають застосування фізичної сили майстра.
- Електроінструменти по дереву працюють за допомогою електродвигуна. Вони спрощують роботу та мінімізують зусилля людини, але вимагають більшої вправності та уважності.
Завдяки широкому вибору інструментів для деревообробки кожен майстер може підібрати саме той набір для обробки дерева, який йому потрібно. Для виконання невеликого обсягу робіт можна обійтися й ручним, але для збільшення продуктивності та якості більше підходять електроінструменти. Але навіть при наявності електроінструменту, кожен майстер все одно має мати під рукою і ручний інструмент для обробки деревини.
Деревообробні верстати: види та призначення
При створенні виробів з дерева своїми руками в нагоді стануть різноманітні деревообробні верстати для дому загального та спеціального призначення. Завдяки їх застосуванню зростає продуктивність та якість роботи, деталі виходять більш акуратними, розміри більш точними, а майстер відчуває менше втоми від рутини та може приділити більше уваги творчому процесу. Найбільшу користь верстати приносять при масштабній роботі або при виготовленні великої кількості виробів з дерева, бо коштують суттєво дорожче ручних інструментів.
Верстат має електромотор, привід та ріжучі інструменти для механічної обробки дерева, які й визначають його тип. Побутові деревообробні верстати поділяються на такі види за своїм призначенням:
- Розпилювальні верстати призначені для прямого розрізання деревини вздовж або поперек, це пилорами, круглопильні та форматно-розкрійні верстати.
- Стругальні верстати потрібні для знімання верхніх шарів дерева та первинного формування заготовок, він може бути фугувальний та рейсмусовий. Фугувальний верстат по дереву робить рівну площину з однієї сторони, а рейсмус вирівнює другу сторону паралельно першій. Односторонній рейсмусовий верстат обробляє заготовку з дерева з однієї сторони, двосторонній - одночасно з двох. Спеціальні стругальні верстати здатні надавати деталі форму відповідно заданому шаблону.
- Токарні верстати по дереву призначені для виготовлення виробів, які мають форму тіл обертання.
- Свердлильні верстати потрібні для виконання глибоких отворів в заготовках з твердого дерева.
- Фрезерний верстат по дереву дозволяє зробити заготовки складної форми в трьох площинах. Фрезер по дереву здатен виконувати відрізи, вибирати пази, робити отвори та канавки, знімати фаску, обробляти кромку, наносити складні візерунки і навіть 3d зображення. Фрезерний верстат може бути стаціонарним, але в домашніх умовах для виготовлення виробів своїми руками частіше використовується ручний фрезер по дереву невеликого розміру, а то й міні-фрезери.
- Шліфувальний верстат по дереву потрібен для вирівнювання поверхней заготовок та готових виробів.
В залежності від кількості доступних операцій, деревообробний верстат може бути вузькоспеціалізований, комбінований, багатофункціональний або універсальний. Верстати по дереву також можуть бути з ЧПУ - в такому випадку полегшується виготовлення точних деталей, особливо якщо треба виконувати багато однотипних.
При виборі деревообробного верстата потрібно враховувати тип виробів та їх заплановий об'єм. Багатофункціональні та універсальні верстати по дереву більш придатні для малого виробництва, але й дорожчі. Для економії бюджету можна придбати і саморобні деревообробні верстати, які часто не поступаються за функціональністю промисловим.