Вироби з епоксидної смоли

Зміст

 1. Що таке вироби з епоксидної смоли?
 2. Що можна зробити з епоксидної смоли?
 3. Що потрібно для виробів з епоксидної смоли?
 4. Як зробити вироби з епоксидної смоли?

Вироби з епоксидної смоли

Що таке вироби з епоксидної смоли?

Вироби з епоксидної смоли - це виготовлення своїми руками різноманітних прикрас, декору, меблів, елементів інтер'єру та інших виробів зі спеціальної суміші, що має назву компаунд, та додаткових декоративних елементів. Компаунд складається з епоксидної смоли та затверджувача, яка поступово застигає з рідкого стану до повністю твердого, і далі зберігає цей твердий стан.

Епоксидна смола, або епоксидка, - це рідкий синтетичний полімерний матеріал, що має такі властивості як термоактивність, міцність, надійність, стійкість до води і ультрафіолету, довговічність і безпечність після застигання, пластичність, легкість, прозорість та чудові естетичні характеристики. Вироби із епоксидної смоли виглядають оригінально, витончено та неймовірно красиво, візуально схожі на прозорий пластик або оргскло.

Компаунд з епоксидної смоли дозволяє створювати найрізноманітніші вироби за допомогою форм та барвників. Текуча речовина рівномірно заповнює форму, в яку за бажанням можна розмістити будь-які декоруючі елементи. Після застигання ця маса перетворюється у міцний та твердий прозорий виріб з гладкою поверхнею і без тріщин.

Що можна зробити з епоксидної смоли?

З епоксидки можно виготовляти своїми руками руками різні вироби, але частіше спеціалізуються на одному з таких трьох напрямків:

 1. Меблі з дерева та епоксидної смоли: кухонні столи, журнальні столики, стільниці, підвіконня, раковини, двері, тумби, стільці, табурети, полиці. Цей напрямок включає також столярство, адже основним матеріалом виступає все ж таки дерево, а епоксидка додає декоруючого ефекту.
 2. Предмети побуту та декор з епоксидної смоли: картини, світильники, годинники, шкатулки, підставки, чохли, посуд, тарілки, підстаканники, кухонні дошки, таці, вази, ручки для ножів, магніти, декоративні фіґурки та статуетки. Такі вироби також виготовляють поєднанням епоксидки з іншими матеріалами: деревом, металом, бетоном тощо. Годинники, світильники чи інші пристрої мають також відповідну електронну начинку, яку можна використати в готовому вигляді, або ж поєднати з іншим видом хобі - електронні саморобки.
 3. Прикраси з епоксидної смоли: біжутерія, брелки, сережки, кулони, кільця, браслети, новорічні прикраси. Це найпростіший та найпопулярніший варіант для початківців та дітей завдяки своїй простоті та невеликим витратам.

Можна скористатися підказками та готовими схемами або втілювати в життя власні унікальні ідеї. Починати краще з найпростіших кулончиків чи кульок на новорічну ялинку, щоб навчитися працювати з епоксидною смолою, а вже потім пробувати інші цікаві варіанти. Завдяки своїм унікальним естетичним характеристиками вироби з епоксидної смоли гармонійно вписуються в домашній чи офісний інтер'єр будь-якого стилю та образу життя.

Що потрібно для виробів з епоксидної смоли?

Для виготовлення прикрас та інших виробів з епоксидної смоли перш за все потрібна сама епоксидна смола з відповідними характеристиками. Загалом є два види епоксидної смоли: промислова та декоративна. Промислова епоксидна смола використовується у будівництві та не підходить для хобі через свою токсичність та спеціальні умови для роботи. Наприклад, потребує нагріву більш ніж 200 градусів, чого в домашніх умовах добитися важко.

Декоративна ювелірна епоксидна смола має підходящі для творчості властивості: не шкідлива, безпечна, легка в обробці, затвердіває при кімнатній температурі. Така епоксидна смола може використовуватися для біжутерії, картин, стільниць, заливки столів та підлоги.

Для формування компаунду знадобиться затверджувач для епоксидної смоли, за його допомогою формується суміш потрібної густини.

Як правило, чисту епоксидну смолу не застосовують: для створення декоративних ефектів в неї додають барвники, різноманітні домішки та декоруючі елементи. Це може бути глітер, графіт, алюмінієва пудра, блискітки, стрази, бісер, намистинки, камінчики, шишки, засушені квіти чи листя, шестерні чи підшипники, меблева фурнітура тощо. Загалом, можна додавати мало не все, що тільки знайдете, тільки треба буде правильно обробити перед додаванням (повністю висушити та знежирити).

Для надання виробу потрібної форми використовують спеціальні силіконові молди для заливки епоксидної смоли. Їх можна придбати найрізноманітніших розмірів, форм та візерунків. Епоксидна смола заливається у формочку та залишається там до повного застигання, після чого готовий виріб можна легко витягти з м'якого силікону.

В залежності від виробу, для роботи з епоксидною смолою також можуть знадобитися:

 • одноразові мірні пластикові стаканчики;
 • піпетки або одноразові шприци для набирання смоли та затверджувача;
 • палички для розмішування, краще дерев'яні;
 • пінцети для утримання маленьких предметів;
 • пензлики та фарба для малювання на готових виробах або додавання у якості пігменту в рідку суміш;
 • фурнітура для прикрас;
 • шліфувальна машинка для покращення поверхні великих виробів;
 • міні-дриль для обточування;
 • гумові напальчники або захисні рукавички, краще тонкі латексні;
 • картонна або поліетиленова підкладка для захисту поверхні стола.

Знайти все, що потрібно для роботи з епоксидною смолою, можна в магазинах для творчості, господарських або будівельних. Або ж можна не витрачати час на пошуки та купити набір для творчості з епоксидної смоли, в якому вже буде зібрано все необхідне для роботи. Це особливо зручно для початківців, дітей, а ще може стати оригінальним подарунком. Набір для виготовлення каблучок, сережок та прикрас з епоксидної смоли особливо полюбляють дівчата різного віку, але дітям краще займатися цим хобі лише під наглядом дорослих.

Як зробити вироби з епоксидної смоли?

Робота з епоксидною смолою не вимагає застосування складних інструментів чи технологій, але теж має свої особливості. Треба знати, як правильно працювати з епоксидною смолою, як та чим її розводити, у яких пропорціях змішувати, як користуватись молдами та заливати суміш, як проходить шліфовка та поліровка виробів з епоксидної смоли.

Перш за все, слід пам'ятати про техніку безпеки. Хоча після застигання вироби з епоксидної смоли є повністю безпечними, та під час роботи з рідким матеріалом потрібно використовувати захисні рукавички та бути уважними, щоб смола не потрапила на відкриті ділянки шкіри чи слизові оболонки. Також під час змішування епоксидки з затверджувачем потрібно використовувати маску та окуляри для захисту від випарів, які утворюються під час цього процесу, а також під час полірування для захисту від маленьких часточок полімеру. Приміщення для роботи потрібно добре провітрювати, в тому числі на весь період застигання готових виробів.

Технологія виготовлення виробів з епоксидної смоли у загальному випадку має такі етапи:

 1. Вибір ідеї, збір та підготувка потрібних матеріалів, інструментів та робочого місця.
 2. Підготовка компаунду як суміші з епоксидної смоли та затверджувача, це можна зробити і своїми руками в домашніх умовах. Для цього поєднайте обидва компоненти у потрібній пропорції (ця інформація є в інструкції виробника) за допомогою одноразових шприців та мірних стаканчиків. Для підрахунку потрібної кількості можна використати онлайн-калькулятор епоксидної смоли. Суміш ретельно перемішуйте до повної однорідності не менш як 10 хвилин. Після чого залиште хвилин на 5, щоб вийшли всі бульбашки повітря. Якщо бульбашки погано виходять, суміш можна трохи підігріти.
 3. Заливка компаунду у форму для епоксидної смоли або ж виливання на поверхню великих виробів. Акуратно, тоненьким струмочком, щоб не утворилися порожнечі.
 4. Додавання елементів декору, для цього треба акуратно помістити їх по одному у залиту форму дерев'яною шпажкою або пінцетом. На цей етап буде хвилин 40, поки суміш ще почала загущуватися, тож все має бути продумано та підготовлено наперед.
 5. Затвердіння виробу з епоксидної смоли може йти приблизно 24-48 годин, в залежності від виробника матеріалу. Але для набору міцності для подальшої обробки знадобиться ще до чотирьох днів. Після цього можна виймати виріб з форми для епоксидної смоли.
 6. За потреби, можна провести поліровку виробу з епоксидної смоли наждачним папером та повстю, або шліфувальною машинкою. Потім можна покрити лаком.

Нарешті ваша чудова прикраса чи стіл з епоксидної смоли готовий. Не сумуйте, якщо перші проби вийдуть невдалими: тут потрібен час для набування навички. Якщо хочете, можете пройти курси з епоксидної смоли, або ж експериментувати самостійно. А якщо виробами вже захоплюються не лише ваші близькі, то можна сміливо перетворювати це хобі з епоксидної смоли на спосіб заробітку. Бізнес з епоксидної смоли може базуватися на продажу оригінальних виробів або проведенню майстер-класів, він не потребує багато вкладень та дозволяє приділяти цьому стільки часу, на скільки є бажання та можливості.