Моделізм

Зміст

  1. Що таке моделізм?
  2. Види технічного моделювання
  3. Збірні моделі
  4. Моделювання для дітей

Моделізм

Що таке моделізм?

Моделізм - це технічна творчість з масштабного моделювання, конструювання та випробування моделей повітряного, сухопутного та водного транспорту, архітектурних споруд та інших об'єктів. Це технічне моделювання літальних апаратів, машин чи кораблів з метою їх демонстрації, пілотування, змагань або ж з навчальною метою.

Моделісти можуть створювати дуже точні копії реальних прототипів, або ж розробляти повністю незалежні і навіть фантастичні конструкції.

Види технічного моделювання

За типом прототипів для моделювання розрізняють такі напрямки моделізму:

  • Авіамоделювання - це технічна творчість з моделювання, конструювання, виготовлення та випробовування літаків, вертольотів, планерів та інших видів повітряного транспорту.
  • Автомоделювання - те ж саме, тільки зменшених моделей наземного транспорту: автомобілів, квадроциклів, мотоциклів, танків тощо.
  • Судномоделювання - моделювання, конструювання та випробовування кораблів, човнів та іншого водного транспорту.
  • Ракетомоделювання - це конструювання та запуск моделей ракет, а для радіокерованих також пілотування ними у повітрі.

В рамках технічного моделювання, з паперу чи дерева чи інших матеріалів, своїми руками можна зробити що завгодно, в тому числі модель сонячної системи, космічний корабель, макет міста чи вулкана, і ще багато чого іншого. Проте, в окремі напрямки моделізму вони не виділяються.

Результатом технічного моделювання може бути або статична модель, або діючий прототип.

Стендове моделювання передбачає лише статичні моделі, але з максимально точним відтворенням всіх деталей у зменшеному масштабі. Це може бути якийсь технічний об'єкт, історична подія чи персонаж.

Діючі прототипи можуть рухатися та функціонувати відповідно заданим характеристикам: літати, їздити, плавати. При цьому, виділяють радіокеровані моделі як більш популярний вид хобі, при якому моделіст може дистанційно керувати моделлю в повітрі, на землі чи у воді за допомогою пульта-передавача та радіоприймача на борту моделі.

Збірні моделі

Для новачків та тих, кого цікавить лише фінальна збірка та пілотування, зараз можна купити дерев'яні, металеві, пластикові, картонні або паперові збірні масштабні моделі різних масштабів, стилів та форм. Це продумані набори деталей зі схемою складання та покрокової інструкції, які можуть бути двох видів:

  • Моделі для склеювання передбачають додаткове скріплення частин за допомогою клею та інколи і фарбування. У комплект можуть входити або ні також клей, фарби тощо.
  • Моделі конструктори призначені для збирання без клею. Такий модельний 3d конструктор може бути дерев'яний, металевий, керамічний, з фанери, з картону чи м'якого каучуку, але деталі скріплюються між собою механічним способом. При цьому, виділяється окремий підвид 3д пазли, де елементи з'єднуться між собою навіть без допомоміжних пристосувань.

За тематикою на сьогодні існує величезний асортимент збірних 3d моделей з дерева, пластику, картону, металу, епоксидної смоли та інших матеріалів, найбільш поширені з них:

  • Транспорт та техніка: частіше це дерев'яний або металевий 3д конструктор, найпопулярніші моделі - авто, машина, велосипед, мотоцикл, карета, автобус, трамвай, поїзд, паровоз, корабель, яхта, літак, трактор, бульдозер, кран, комбайн, швидка допомога, пожежна машина, танк, військова техніка, а також побутові речі такі як сейф або шкатулка. Для електро-моделей в комплект можуть входити також електродвигуни, акумулятори чи батарейки.
  • Архітектурні об'єкти: керамічний або дерев'яний конструктор будинок, замок, вежа, фортеця, гараж, дача, ферма, місто, аеропорт, пожежна станція, лікарня, зоопарк, цирк, кафе, карусель.
  • Тварини: 3d конструктор дракон, динозавр, тигр, крокодил, їжачок, зайчик та багато інших.

Моделювання для дітей

Для заохочення до моделізму дітей, спочатку треба прояснити, що таке початкове технічне моделювання? Якщо коротко, то це перша і найпростіша діяльність з моделювання та конструювання технічних об'єктів. Відомий всім нам літачок чи кораблик з паперу - це вже є модель, хоч і дуже спрощена.

В рамках початкового технічного моделювання діти вивчають різні матеріали та методи їх обробки. За принципом "від простого до складного", починаючи з елементарних геометричних форм, розбирають схеми та креслення, освоюють папір, картон, фанеру та дерево, та поступово переходять до діючих моделей, які можна запускати в небо чи в воду, або керувати ними з землі.

Під час занять часто використовують різноманітні дитячі конструктори, які часто самі вже є навчальним посібником, а не тільки матеріалом для конструювання. Експериментуючи під час гри та розбираючись, як складати та що можна зробити з конструктора, діти легко засвоюють основні методи та принципи моделювання та конструювання. Вивчають, як зробити з конструктора будинок, замок, гараж, машину, поїзд, літак, корабель, танк, трактор, кран, фіґурки тварин, робота чи інші вироби.

Для дітей моделювання та конструювання є колосальним поштовхом до розвитку творчого та логічного мислення, просторової уяви та самодисципліни, а також заохочують до знань та наукових екпериментів.